آرتروپلاستی چیست؟

آرتروپلاستی

آرتروپلاستی چیست؟ | محور پزشکی

آرتروپلاستی نوعی عمل جراحی است که توسط جراح ارتوپدی انجام می شود و مفصلی را در بدن تغییر می دهد یا آن را به طور کامل جایگزین می کند ، معمولاً برای بازگرداندن حرکت طبیعی و تسکین درد در مفصل ناقص بیمار ، مانند مفصل ران ، زانو ، شانه ، آرنج یا مچ پا انجام میشود. آرتروپلاستی ممکن است به دلیل فرسودگی غضروف ، بد فرمی اندام/ مفصل ، تنگی فضای مفصل ، سفتی مفصل ، بیماری یا سایر شرایط آسیب زا نیز انجام شود.
بسته به شدت مشکل در مفصل و سایر عوامل، ممکن است آرتروپلاستی در سه نوع برش ، آرتروپلاستی بین موضعی یا آرتروپلاستی مفصل انجام شود. در آرتروپلاستی برشی ، جراح ارتوپدی با تلاش برای بازگرداندن عملکرد مفصل ، مقدار کمی از بافت اطراف مفصل را بر میدارد . این عمل به عنوان اولین درمان بیمار با استفاده از جراحی ممکن است موفقیت آمیز باشد. در طی آرتروپلاستی بین موضعی ، مفصل با جراحی تغییر شکل می یابد و برای ایجاد تماس بهتر بین دو طرف مفصل، ماده ای (مانند فلز، پلاستیک، سرامیک یا بافت نرم خود بیمار) در محلی که مفصل متصل می شود قرار می گیرد.
آرتروپلاستی مفصل یک عمل جراحی است که هر دو طرف مفصل یا مفصل کلی را جایگزین یا درمان می کند. همچنین در ” همی آرتروپلاستی ” ، جراحی فقط در یک طرف مفصل انجام می شود. به طور معمول بعد از شکست یک دوره درمانی سنتی و بدون عمل، آرتروپلاستی مفصل انجام داده می شود.

در طی جراحی مفصلی، جراح ارتوپد با استفاده از ابزارهای ویژه قسمتهای آسیب دیده مفصل را از بین می برد و اجزای مصنوعی را جایگزین آنها می کند. همچنین پین ها یا گیره هایی روی اجزای مفصلی مصنوعی در قسمت سالم و باقیمانده استخوان قرار می گیرند و با پودر استخوان یا روکش مخصوص روی ایمپلنتی که رشد استخوان جدید را در ناحیه تقویت می کند، در محل خود نگه داشته می شوند. روش ثابت سازی استفاده شده بر اساس سن بیمار، کیفیت استخوان و سطح فعالیت وی است.
آرتروپلاستی تعویضی ، فقط انتهای آسیب دیده و شدید مفصل را جایگزین می کند. هدف از استفاده مجدد از سطح، حفظ باقی مانده مفصل و حفظ مقادیر بیشتری از آناتومی بیماران است. جراحان ارتوپدی انواع مختلفی از کاشت یا پروتزهای آرتروپلاستی را برای انتخاب یا جایگزینی مجدد مفصل دارند. ایمپلنت ها و مواد مختلف دارای سطوح موفقیت متمایزی در استفاده بالینی هستند.
پس از جراحی آرتروپلاستی، بیماران باید انتظار داشته باشند که یک دوره استراحت و توان بخشی را پشت سر بگذارند. سپس، تحت نظر پزشک خود، آنها به تدریج شروع به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری در منطقه اطراف مفصل تعویض شده می کنند و نحوه استفاده از مفصل خود را دوباره یاد می گیرند.
جراحان ارتوپد وضعیت بیماران خود را در فواصل منظم پس از جراحی با معاینه فیزیکی و اشعه ایکس یا انواع دیگر تصویربرداری پیگیری می کنند. این فرایند به شما اطمینان می دهد که عمل آرتروپلاستی و عملکرد دستگاهها مطابق انتظار انجام می شود.
گاهی اوقات، بیماران به دنبال یک جراحی آرتروپلاستی مفصلی ضعیف، عواملی مانند عفونت یا ایمپلنت های سست، دچار عوارضی می شوند و پروتز یا دستگاه باید همراه با بافت های آسیب دیده یا آلوده اطراف برداشته شود. به روش کاشت دستگاه آرتروپلاستی جدید به جای ایمپلنت اولیه، آرتروپلاستی تجدید نظر گفته می شود.

کلید واژه : همی آرتروپلاستی ، آرتروپلاستی هیپ ، آرتروپلاستی زانو ، آرتروپلاستی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید