لیزر واریس چگونه انجام میشود؟

لیزر واریس پا

لیزر واریس | محور پزشکی

لیزر پرتویی بسیار متمرکز از نور است. پزشک می تواند از لیزر برای معالجه واریس استفاده کند. گرمای لیزر به رگ ضربه می زند و باعث می شود بافت اسکار ایجاد شود. این بافت اسکار رگ را می بندد. یک رگ بسته منبع خون خود را از دست می دهد و می میرد. معمولا بعد از یک یا دو سال از بین می رود.

لیزر ساده واریس

مداوای ساده واریس با لیزر در قسمت بیرونی پوست شما انجام می شود. این روش می تواند واریس عنکبوتی و رگ های واریسی ریز را در زیر سطح پوست مداوا کند. معمولاً بیش از یک جلسه لیزر مورد نیاز است.جلسات طبق برنامه پزشک شما هر 6 تا 12 هفته برنامه ریزی می شود. (اگر گردش خون ضعیفی دارید که از این رگهای ریز تغذیه می شود ، ابتدا باید رگ بزرگتر با جراحی ، لیزر اندوژن یا فرکانس رادیویی یا اسکلروتراپی معالجه شود.)

لیزر اندوژن واریس

لیزر آندوژن می تواند رگ های واریس بزرگتر در پاها را معالجه کند. یک فیبر لیزر از طریق یک لوله نازک (کاتتر) به داخل رگ منتقل می شود. در حالی که این کار را انجام می دهد ، پزشک رگ را بر روی صفحه نمایش سونوگرافی مشاهده می کند. لیزر نسبت به بستن ورید ، درد کمتر و مدت زمان بهبودی کوتاه تری دارد. فقط برای بیهوشی موضعی یا بی حسی موضعی یک داروی آرام بخش مورد نیاز است. (برای بستن و سلب کردن ، از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده می شود.)

فیلم لیزر واریس

مراقبت بعد از لیزر واریس پا

پس از لیزر شما قادر خواهید بود پیاده روی کنید ، و به طور معمول دوره بهبودی کوتاه است. به احتمال زیاد بعد از انجام لیزر ساده واریس می توانید به روال روزمره خود بازگردید. بعد از لیزر اندوژن واریس ، به مدت 1 هفته یا بیشتر جوراب فشرده سازی ( جوراب واریس ) می پوشید. برای پیگیری ، پزشک شما از سونوگرافی دوتایی استفاده می کند تا مطمئن شود که رگ بسته است.

مداوای ساده با لیزر برای رگ‌های کوچک عنکبوتی و رگ‌های کوچک واریس انجام می شود که گاهی اوقات مرحله دوم درمان واریس است ، که بعد از اینکه حجم واریس بیشتری با جراحی ، لیزر اندوژن یا درمان رادیویی یا اسکلروتراپی معالجه میشود . به جای استفاده از جراحی ، از لیزر آندوژن برای بستن واریس بزرگتر استفاده می شود، .

مزایا

طی 20 سال گذشته ، این نوع معالجه واریس با لیزر کاملاً بی خطر و مؤثر بوده است. معالجه با لیزر اندوژن حدود 94 درصد از 100 درصد رگ ها را به درستی می بندد و تنها در حدود 6 از 100 مورد انجام نمی شود. اگر لیزر آندوژنی رگ را نبندد، به یک مداوای دوم نیاز دارید. ممکن است بین انواع دیگر لیزر درمانی، روش پرتو درمانی یا اسکلروتراپی گزینه دیگری داشته باشید. در بعضی موارد ، جراحی ورید توصیه می شود. برای ارتقاء شانس موفقیت عمل، حتماً از یک دکتر با تجربه لیزر آندوژن کمک بگیرید.

خطرات و عوارض

عوارض جانبی لیزر واریس شامل موارد زیر است:

  • سوختگی پوست
  • رنگ آمیزی پوست تغییر می کند.
  • احساس سوزش ، درد ، یا لرزیدن بعد از بهبودی ، از آسیب عصبی (احتمال کمتری نسبت به بعد از عمل جراحی ورید ورید).
  • لخته شدن خون کوچک یا بزرگ در ورید یا رگ عمیق (احتمال کمتری نسبت به بعد از عمل جراحی سلب ورید).

هرچه تجربه پزشک شما در لیزر واریس بیشتر باشد ، احتمال خطر کمتری نیز خواهید داشت. با پزشک خود در مورد اینکه چند بار این عوارض جانبی بعد از عمل لیزر رخ می دهد ، صحبت کنید.

بیشتر بخوانید

کلید واژه : فیلم لیزر واریس پا

دیدگاهتان را بنویسید