سوالات متداول و دانستی‌های ضروری درباره بیماری واریس و راه‌های درمان

رگ‌های واریسی، رگ‌های ناخوشایند بزرگی هستند که زیر پوست برجسته شده‌اند. این وضعیت می‌تواند موجب ناراحتی زیادی برای فرد شود و همچنین احساسات نارضایتی از خود ایجا کند. عوامل متفاوتی وجود دارند، از بغل کردن کودکان و چاقی گرفته تا ژنتیک، که موجب واریس در مردان و زنان می‌شوند. آنچه که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که آن‌ها نباید با وریدهای واریسی زندگی کنند.  راه‌های متعددی برای درمان این بیماری وجود دارد. در اینجا برخی از سوالات رایج در مورد وریدهای واریسی، علائم و آخرین پیشرفت‌های حاصله در درمان این بیماری مطرح شده است.

رگ‌های واریسی در واقع بسیار رایج هستند و تا 30٪ جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این رگ‌ها اغلب در زنان بچه دار دیده می‌شوند، اگرچه یک مولفه قوی ژنتیکی نیز وجود دارد. اگر بیش از حد تاخیر بی‌اندازید، علائم قابل درمان ممکن است به مشکلات بسیار بدتری از قبیل درد شدید و زخم‌های باز تبدیل شوند که نمی‌توانید نادیده بگیرید. رگ‌های عنکبوتی و واریسی باعث درد پا می‌شوند زیرا این وضعیت یک فرآیند التهابی است. این رگ‌ها گسترش یافته و کشش می‌آیند. تلاش می‌کنند که برای درخواست کمک به تنها راهی که می‌دانند، سیگنال بفرستند که مواد بیوشیمیایی التهابی موضعی ارسال می‌کند، و باعث می‌شود که پاهای شما متورم و دردناک شوند .

فروشگاه محور پزشکی آسیا، با تخصص و تجربه کافی در خصوص توزیع و فروش انواع محصولات مربوط به بیماری واریس مانند جوراب واریس، آماده‌ی ارائه‌ی خدمات مختلف به شما مشتریان عزیز می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول می‌توانید با شماره‌های 02188991471 و 02188991472 تماس بگیرید.

سوالات متداول در زمینه واریس


سوالاتی که ممکن است برای بیماران مبتلا به واریس به وجود بیاید عبارتند از:

چه دلایلی باعث رگ‌های واریسی می‌شوند؟

نارسایی مزمن عروقی ممکن است ارثی باشد که شما کنترلی روی آن ندارید. همچنین می‌تواند به دلیل عواملی مانند ایستادن روی پا به صورت طولانی مدت، داشتن شغل پشت میزی که در آن شما تمام روز را نشسته اید ، چاقی و یا بارداری باشد که بر روی رگ‌ها فشار می‌آورد. اگر شغلی دارید که در آن برای مدت‌های طولانی به صورت ایستاده‌اید، در محل کار جاذبه خون را به سمت پاها کشیده و سبب می‌شود رگ‌ها گشاد شوند و دریچه‌ها در طول زمان تضعیف گردند. اگر تمام روز را در محل کار خود نشسته‌اید، نیز ممکن است دچار رگه‌های واریسی قابل مشاهده شوید، زیرا کمبود حرکت عضلانی وجود دارد. ماهیچه‌های پا کمک می‌کنند که رگ‌ها خون را به طرف قلب بازگردانند. توجه: شایعه‌ای که می‌گوید انداختن پاها روی هم می‌تواند موجب رگ‌های عنکبوت شود، درست نیست، بنابراین کار خود را بکنید و اگر دوست دارید پاها را روی هم بیاندازید، فقط مطمئن شوید که در طول روز از روی صندلی خود بلند شوید و قدم بزنید تا پمپاژ خون اتفاق بیفتد. اضافه وزن نیز می‌تواند بر رگ‌ها فشار وارد کند. در صورت وجود چاقی، چربی داخل حفره شکمی بین اندام‌های شما وجود دارد که چربی احشایی نامیده می‌شود. وقتی چربی احشایی شما افزایش می‌یابد، فشار داخل شکم شما افزایش می‌یابد. همانطور که خون در تلاش است تا از پاها و با عبور شکم به قلب برگردد، به انسدادی رسیده که قرار نیست آنجا باشد. این افزایش فشار، رگ‌ها را گسترش می‌دهد، که تمام مسیر عبوری از پل رگ‌های پایین و تمام مسیر تا رگ‌های پوست را گشاد می‌کند. وضعیت مشابهی در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، یعنی زمانی که فشار اضافه شده در شکم به رگ‌ها فشار وارد می‌کند. هورمون‌ها نیز موثر هستند. هنگامی که زنان در معرض استروژن و یا پروژسترون بیش از حد قرار می‌گیرند، آنچه که اتفاق می‌افتد این است که بافت نرم شما را کمی انعطاف پذیر‌تر کند. همان فرايند را تصور مي کنيم، که بر رگ‌ها اثر مي گذارد و باعث مي‌شود که آن‌ها در حال گسترش و کشش قرار گیرند. بعد از بارداری، رگ‌های عمدتا بسته می‌شوند و همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد. اگر از راه‌های پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده می‌کنید، این تضعیف عروق می‌تواند رخ دهد.

رگ‌های واریسی باعث چه علائمی می‌شوند؟

 

1000

رگ‌های واریسی می‌توانند طیف گسترده ای از بیماری‌ها شامل درد، خارش، تورم، سنگین و خستگی را ایجاد کنند. در موارد شدید، ممکن است خونریزی کنند و یا باعث ایجاد زخم (پارگی‌های پوست) شوند که درمان آن می‌تواند بسیار دشوار باشد.

چه اقداماتی می‌توان برای پیشگیری از علائم واریس انجام داد؟

به غیر از کاهش وزن، واقعا هیچ راهی برای جلوگیری از رگ‌های واریسی وجود ندارد. با این وجود علائم این بیماری به راحتی با جوراب‌های واریس قابل درمان هستند. این جوراب‌ها در اندازه‌ها، اشکال و رنگ‌های مختلف وجود دارند و می‌توانند به صورت تجویزی یا بدون نسخه به فروش برسند. در اکثر بیماران فقط جوراب واریس بالای زانو مورد نیاز است و فقط باید در طول روز استفاده شوند. اغلب اوقات مراقبت دقیق از آن‌ها برای بهبود علائم و جلوگیری از بدتر شدن بیماری کافی است

زمانی که به پزشک واریس کراجعه می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اغلب ارزیابی‌های اولیه در مطب با تاریخچه دقیق و معاینه فیزیکی آغاز می‌شود. معمولا عکس‌هایی از پای دارای رگ‌های واریس گرفته می‌شود. سونوگرافی بدون درد اغلب انجام می‌شود که به پزشک اجازه می‌دهد تا مشخص کند که مشکل در کجا قرار دارد و به درمان کمک می‌کند.

رگ‌های واریسی چگونه ارزیابی یا تشخیص داده میشوند؟

ارزیابی رگ‌های واریسی شامل یک معاینه کلی فیزیکی توسط پزشک است. این کار شامل سوالاتی درباره هر گونه سابقه خانوادگی واریس، مدت زمان و وجود هر گونه علائم و هرگونه بدتر شدن یا گشاد شدن رگ‌های واریسی می‌باشد. قد، وزن، و سایر شرایط پزشکی نیز باید مشخص شوند. علاوه بر این، معمولا معاینه و لمس (احساس رگ‌ها) و ارزیابی برای وجود هر گونه خونریزی یا زخم نیز انجام می‌شود. حدود 5 تا 10 دقیقه ایستادن می‌تواند رگ‌ها را قابل مشاهده‌تر کند و این کار می‌تواند بیشتر به پزشک کمک کند تا شدت واریس را بررسی نماید.

آیا سونوگرافی می‌تواند برای بررسی رگ‌های واریسی استفاده شود؟

تجسم سازی اولتراسوند دوپلکس در ارزیابی سیستم وریدی بسیار مفید است. سونوگرافی می‌تواند در تشخیص وجود رگ‌های معیوب و تعیین دقیق افرادی که نیاز به مداخله دارند، کمک کننده باشد. سونوگرافی داپلر (دستگاهی که می‌تواند جریان خون را شناسایی و اندازه گیری کند) نیز می‌تواند اطلاعات اضافی مانند کیفیت و جریان عبوری از طریق دریچه‌های رگ‌های سوراخدار و عمیق‌تر فراهم کند. این اطلاعات مخصوصا در صورت نیاز به جراحی یا سایر روش‌هاف ضروری می‌باشد.

 

آیا مردان هم دچار واریس می‌شوند؟

بله، مردان بیماری‌های عروقی می‌گیرند. در واقع، شاید نیمی از همه مردان رگ‌های واریسی داشته باشند. اکثر مردان سعی خواهند کرد تا علائم را تا زمانی که ممکن است نادیده بگیرند. آن‌ها برای تشخیص و مشاوره به پزشک مراجعه نمی‌کنند. به جای حل این موضوع، در تفریحات خود، شلوارهای بلند می‌پوشند. از آنجا که مردان قادرند به راحتی پاهای خود را بپوشانند، اعتقاد رایج بر این است که واریس «بیماری زنان» است. اما به غیر از بارداری، مردان به طور دقیق عوامل خطر مشابه زنان را دارند. افرادی که شغل آن‌ها نیاز به نشستن یا ایستادن طولانی در یک مکان دارد، به احتمال بیشتری در معرض واریس هستند، به عنوان مثال، به این دلیل که خون به سمت پاها کشیده می‌شود. اگر در کارخانه، رستوران یا بیمارستان کار می‌کنید، شما و همکارانتان باید به علائم وریدهای واریسی توجه بیشتری داشته باشید. اگر شغل پشت میز نشینی دارید، یا برای مدت طولانی رانندگی میکنید، نیز همین وضعیت را دارید. علاوه بر این، آسیب‌های پا در سال‌های جوانی، شما را بیشتر مستعد واریس می‌کند و در حالی که افراد تمام سن ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند، زمانی که سن مان بالا می‌رود و ماهیچه‌ها و پوست انعطاف خود را از دست می‌دهند، در حالی که دیواره رگ‌ها ضعیف می‌شود، و به احتمال بیشتری به واریس دچار میشویم.

اگر جوراب واریس اثر نداشت چه باید کرد؟

وقتی علائم واریس با جوراب‌های واریس بهبود نمی‌یابند یا بیماران نمی‌توانند استفاده از آن‌ها را تحمل کنند، مهم است که به پزشکی مراجعه کنند که متخصص درمان ورید واریسی است. امروزه روش‌های مختلف بسیاری برای درمان واریس وجود دارند و روش بیرون کشیدن قدیمی رگ‌ها به ندرت انجام می‌شود.

پزشک چه درمان‌هایی را برای واریس پیشنهاد می‌دهد؟

در اینجا راه حل‌هایی برای وریدهای واریسی و عنکبوتی در مطب وجود دارد. این روش‌ها با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می‌شود و باعث ناراحتی جزیی و زمان بهبودی کوتاهی خواهد شد. گزینه‌های درمانی شما عبارتند از:
اسکلروتراپی: این روش غیر جراحی، درون مطبی که هم برای رگ‌های عنکبوتی و هم واریسی استفاده می‌شود، از یک سوزن کوچک برای تزریق یک محلول مخصوص به رگ دچار مشکل استفاده می‌کند. این کار به سادگی باعث فروپاشی رگ و جذب آن به صورت طبیعی توسط  بدن می‌شود. بیهوشی مورد نیاز نیست و شما می‌توانید بلافاصله پس از عمل به فعالیت‌های طبیعی بازگردید. در عرض چند هفته، رگ‌ها معمولا از بین می‌روند.

ریشه کنی رادیوفرکوئنسی (RF): این روش غیر جراحی، حداقل تهاجمی، از امواج رادیوفرکانسی برای انتقال گرما از یک کاتتر کوچک به یک ورید دارای مشکل استفاده می‌کند تا آن را ببندد و حل کند. پزشک این درمان را درست در مطب، با استفاده از بیهوشی موضعی یا آرام بخش ملایم انجام می‌دهد.
درمان لیزر درون رگی  (EVLT): این درمان حداقل تهاجمی، تقریبا بدون درد و درون مطب انجام می‌شود، یک گزینه کاملا جدید در درمان عروق است که فقط نیاز به بیهوشی موضعی دارد، هیچ دوره بهبودی ندارد و هیچ جای زخمی ایجاد نمی‌کند! لوله نازک هر دو ورید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به عنوان یک کانال برای فیبر لیزر کار می‌کند. لیزر از طریق لوله وارد شده و به آرامی گرما به رگ منتقل می‌کند تا زمانی که متلاشی شود. کل درمان کمتر از 20 دقیقه طول می‌کشد.

فلبکتومی آمبولاتوری (خونریزی گردشی): حتی رگ‌های واریس بزرگ و برجسته را می‌توان با استفاده از فلبکتومی آمبولاتوری به طور موثری حذف کرد. شما یک بیهوشی موضعی دریافت خواهید کرد. سپس پزشک سوراخ‌های کوچکی با سوزن در پوست داخل ورید آسیب دیده ایجاد می‌کند و آن را از پا جدا می‌کند. این درمان معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و هیچ جای زخمی از این روش باقی نخواهد ماند.

درمان عروقی دیگر

  • درمان هموروئید با انعقاد مادون قرمز: هنگامی که متوجه میشوید که بسیاری از بیماران در حال حاضر علائم هموروئیدی را تجربه می‌کنند و سه نفر از هر 4 نفر در مقاطع زمانی مختلف در زندگی خود مبتلا به هموروئید شده اند، می‌توانید احساس خجالت را کنار گذاشته و صحبت با پزشک خود را شروع کنید. درمان هموروئید دیگر شامل جراحی دردناک نیست و اغلب می‌تواند در راحتی در مطب پزشک شما انجام شود.• راه حل‌های زیبایی صورت: پزشک به شما کمک می‌کند تا بدون جراحی‌های پیچیده و یا هفته‌ها بهبودی، صورت خود را سال‌ها جوان کنید. جدیدترین درمان‌های تزریقی، چین و چروک را کاهش می‌دهند و صورت شما را پر می‌کنند یا روی هم افتادگی‌های پوست را صاف مینمایند. شما جوان‌تر به نظر خواهید رسید، احساس پویاتر و افزایش اعتماد به نفس فوق العاده ای خواهید داشت.

چند درمان عروقی مورد نیاز است؟

برخی از درمان‌های مورد نیاز برای دستیابی به نتایجی که می‌خواهید در طول جلسه مشاوره اولیه شما تعیین می‌شود که در آن برنامه درمانی شخصی تهیه خواهد شد. برای اکثر رگ‌های بزرگ و برجسته، یک درمان مورد نیاز است. رگ‌های عنکبوتی نیاز به درمان‌های مختلف دارند. به منظور دستیابی به بهترین نتایج زیباشناختی، فرد به طور متوسط به 3 تا 5 جلسه نیاز دارد که به فاصله 4 تا 6 هفته انجام می‌شود.

آیا می‌توان از لیزر برای درمان رگ‌های واریسی و عنکبوتی استفاده کرد؟

رگ‌های عنکبوتی و وریدهای واریسی کوچک را می‌توان با لیزری که روی سطح پوست اعمال می‌شود، درمان کرد. لیزر انرژی شدید ایجاد می‌کند که اساسا رگ‌های خونی کوچک را در سطح پوست از بین می‌برد. نتایج متغیر هستند و ممکن است برای کسب مزایا، درمان‌های متعدد لازم باشد. این روش به طور کلی کم تهاجمی‌تر از اسکلروتراپی و بیرون کشیدن ورید (قرار دادن سوزن یا کاتتر لازم نیست) است. یک مشکل احتمالی که ممکن است پس از درمان لیزر به وجود آید، تغییر رنگ موقت پوست است. رگ‌های واریسی بزرگتر ممکن است با استفاده از ریشه کنی درون عروقی (داخل ورید) با کاتتر یا عمل جراحی لیزری درمان شوند. این درمان اساسا شامل قرار دادن پروب (یا کاتتر) در ورید بزرگ در پایین پا (ورید سطحی) و بستن رگ با استفاده از حرارت تولید شده از طریق لیزر است. ثابت شده است که این روش درد کمتر و همچنین زمان بهبودی سریعتر نسبت به عمل جراحی بیرون کشیدن ورید دارد.

آیا یک درمان برای رگ‌های واریسی یا عنکبوتی بهتر از بقیه است؟

روش انتخابی شما برای درمان بیماری‌های وریدی باید بر اساس تشخیص پزشک، اندازه ورید‌های تحت درمان و بیمار تعیین شود:
• تاریخچه درمان
• سن،
• سابقه آلرژی، و
• توانایی تحمل جراحی و بیهوشی، از جمله عوامل دیگر.
همانطور که در بالا ذکر شد، ورید عنکبوتی کوچک نمی‌تواند به صورت جراحی برداشته شود و تنها با اسکلروتراپی درمان می‌شود. از سوی دیگر، با توجه به مطالعات بسیار، وریدهای واریسی بزرگتر ممکن است در صورت درمان با اسکلروتراپی، دوباره بروز یابند.

 “کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *