پالس اکسیمتر چیست و چگونه کار میکند؟

پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر آزمایش غیر تهاجمی و بدون درد است که میزان اشباع اکسیژن یا میزان اکسیژن موجود در خون شما را اندازه گیری می کند. این بیماری می تواند به سرعت حتی تغییرات کوچک در میزان کارآمدی انتقال اکسیژن به قسمتهای دورتر از قلب ، از جمله پاها و بازوها را تشخیص دهد.

پالس اکسیمتر دستگاهی کوچک و شبیه شکل است که به قسمتی از بدن مانند انگشتان پا یا گوش متصل می شود. این دستگاه معمولاً بر انگشت قرار داده میشود و اغلب در یک مرکز مراقبت های ویژه مانند اورژانس ها یا بیمارستان ها استفاده می شود. برخی از پزشکان مانند متخصصان ریه می توانند از آن در مطب استفاده کنند.

هدف از استفاده از پالس اکسیمتر

هدف از پالس اکسیمتر این است که بررسی کنید قلب شما به چه میزان اکسیژن را در بدن شما پمپاژ می کند. این وسیله ممکن است برای نظارت بر سلامتی افراد با هر نوع بیماری که می تواند بر میزان اکسیژن خون تأثیر بگذارد ، بخصوص هنگامی که در بیمارستان هستند ، مورد استفاده قرار گیرد. شرایط استفاده از پالس اکسی متر شامل موارد زیر است:

 • بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)
 • آسم
 • ذات الریه
 • سرطان ریه
 • کم خونی
 • حمله قلبی یا نارسایی قلبی
 • نقایص مادرزادی قلب

موارد استفاده مختلفی برای پالس اکسیمتر وجود دارد، از جمله:

 • برای ارزیابی چگونگی عملکرد یک داروی جدید ریه
 • برای ارزیابی اینکه آیا کسی برای تنفس به کمک احتیاج دارد یا خیر
 • برای ارزیابی اینکه یک دستگاه تهویه چقدر مفید است
 • برای کنترل میزان اکسیژن در طی یا بعد از عمل جراحی ای که نیاز به آرام بخش دارد
 • برای تعیین اینکه مکمل اکسیژن درمانی تا چه میزان موثر است ، به ویژه هنگامی که درمان جدید است
 • برای ارزیابی توانایی شخصی در تحمل افزایش فعالیت بدنی
 • برای ارزیابی اینکه آیا شخص لحظه ای نفس می زند در هنگام خواب – مانند موارد آپنه خواب –
 • هنگام مطالعه خواب

پالس اکسیمتر چگونه کار می کند

در حین خواندن پالس اکسی متر ، یک وسیله کوچک مانند گیره روی انگشت ، گوش یا انگشتان پا قرار می گیرد. پرتوهای کوچک نور از طریق انگشت در خون عبور می کنند و میزان اکسیژن را اندازه می گیرند. این کار را با اندازه گیری تغییرات جذب نور در خون اکسیژن یا دفع اکسیژن انجام می دهد. این یک روند بدون درد است.

بنابراین پالس اکسیمتر قادر خواهد بود میزان اشباع اکسیژن را به همراه ضربان قلب شما به شما بگوید.

نحوه کار با پالس اکسیمتر

پالس اکسی متر ممکن است در هر دو وضعیت بستری و سرپایی استفاده شود. در بعضی موارد ، پزشک ممکن است توصیه کند که شما یک پالس اکسیمتر برای مصارف خانگی داشته باشید. فرآیند پالس اکسی متری به شرح زیر است:

معمولاً دستگاهی مانند کلیپس روی انگشت ، گوش یا انگشتان پا قرار می گیرد. ممکن است فشار کمی را احساس کنید ، اما هیچ درد و فشار وجود ندارد. در بعضی موارد ممکن است یک کاوشگر کوچک با یک چسب چسبنده روی انگشت یا پیشانی قرار گیرد. اگر به انگشت وصل شده باشد از شما خواسته می شود که ناخن انگشت خود را پاک کنید.

کاوشگر را تا زمانی که لازم باشد برای نظارت بر نبض و میزان اشباع اکسیژن رو دست نگه میدارید. هنگام نظارت بر توانایی های فعالیت بدنی ، این میزان در طول تمرین و در طول دوره ریکاوری خواهد بود. در حین جراحی ، کاوشگر روی پشت دست‌تان نصب شده  و هنگامی که بیدار می شوید برداشته میشود و دیگر تحت نظارت نیستید ، برداشته می شود.

پس از پایان آزمایش ، کلیپس یا کاوشگر برداشته می شود.

تفسیر نتایج

پالس اکسیمتر معمولاً یک آزمایش نسبتاً دقیق است. این امر به ویژه در استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا که در بیشتر مطب های پزشکی یا مراکز بیمارستان یافت می شود صادق است. این نتایج به طور مداوم نتیجه ای را با اختلاف 2 درصد از واقعیت ارائه می دهد. به عنوان مثال ، اگر میزان خواندن شما 82 درصد باشد ، ممکن است میزان اشباع اکسیژن واقعی شما بین 80 تا 84 درصد باشد. با این حال ، کیفیت شکل موج و ارزیابی فرد باید در نظر گرفته شود. عواملی مانند حرکت، دما یا لاک ناخن می توانند روی دقت تأثیر بگذارند.

به طور معمول ، بیش از 89 درصد خون شما باید حامل اکسیژن باشد. این میزان اشباع اکسیژن برای سالم نگه داشتن سلول ها و بدن است. با این که اعتقاد بر این نیست که اشباع اکسیژن در زیر این سطح به طور موقت موجب صدمه می شود، ممکن است تکرار یا تداوم سطح اشباع اکسیژن موجب صدمه شود.

میزان اشباع اکسیژن 95 درصد برای اکثر افراد سالم طبیعی است. میزان 92 درصد نشان دهنده هیپوکسمی بالقوه یا کمبود در بافتهای اکسیژن در بدن است.

بعدش چی؟

پس از اتمام آزمایش ، ارائه دهنده خدمات مراقبتی شما فورا نتایج قابل خواندن را در دسترس خواهند داشت. این به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا آزمایش یا درمان دیگری لازم است یا خیر. اگر با استفاده از پالس اکسیمتر میخواهید ارزیابی کنید که درمان مکمل اکسیژن شما چقدر موفقیت آمیز بوده است ، برای مثال ، اگر مقدار پایینی از سطح اکسیژن خوانده شود ممکن است شما نیاز به اکسیژن بیشتری داشته باشید.

ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند مراحل بعدی را به شما بگوید. اگر از پالس اکسی متر در خانه استفاده می کنید ، آنها به شما اطلاع می دهند که چند بار خواندن خود را بخوانید و در صورت بالا یا پایین رفتن اکسیژن از سطح مشخصی ، چه کاری باید انجام دهید.

2 دیدگاه در “پالس اکسیمتر چست؟ نحوه کار با دستگاه پالس اکسی متر، تفسیر و لیست قیمت

 1. آرش گفت:

  سلام. قیمت پالس اکسیمتر چقدر هست؟

  1. محور پزشکی آسیا گفت:

   سلام برای اطلاع از قیمت و خرید پالس اکسیمتر لطفا تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید