prp زانو چیست؟ کاربرد تزریق prp در زانو ، عوارض ، خطرات پی آر پی زانو

prp زانو
تزریق prp در زانو

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

در سال های اخیر، پزشکان آموخته اند که بدن توانایی بهبودی خود را دارد. PRP مخفف Platelet-Rich Plasma به معنی پلاسمای غنی از پلاکت است که نوعی داروی بازگشتی است که می تواند این توانایی ها را مهار کند و عوامل رشد طبیعی بدن شما را برای بهبود بافت استفاده می کند.

پلاکت چیست؟

پلاسما قسمت مایع خون است. این ماده عمدتا از آب و پروتئین تشکیل شده است و محیطی برای گردش سلول های قرمز خون، گلبول های سفید خون و پلاکت ها در بدن فراهم می کند. پلاکت ها که به آنها ترومبوسیت نیز گفته می شود، سلولهای خونی هستند که باعث لخته شدن خون و سایر عملکردهای لازم برای بهبود رشد می شوند. فعال سازی پلاکت ها در روند بهبود طبیعی بدن نقش اساسی دارد.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) چیست و آمپول های PRP چیست؟

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) از تزریق غلظت پلاکتهای بیمار برای تسریع بهبود تاندونها، رباط ها، عضلات و مفاصل آسیب دیده ( زانو ) استفاده می کند. به این ترتیب، تزریق PRP از سیستم بهبودی هر بیمار برای بهبود مشکلات اسکلتی عضلانی استفاده می کند. تزریق PRP با گرفتن یک یا چند سرنگ از خون بیمار و عبور آن از طریق یک سانتریفیوژ برای متمرکز شدن پلاکت ها انجام می شود. سپس این پلاکت های فعال شده مستقیماً به بافت بدن بیمار تزریق می شوند. این باعث آزاد شدن فاکتورهای رشد می شود که سلولهای جبران کننده بدن شما را تحریک و افزایش می دهد. از تصویربرداری اولتراسوند برای هدایت تزریق گاهی استفاده می شود. عکس های زیر تزریق PRP به تاندون پاره شده بیمار را نشان می دهد. راهنمای سونوگرافی در سمت چپ و تزریق در سمت راست نشان داده شده است.

PRP در کدام یک از مشکلات زانو کمک می کند؟

  1. آرتروز و آسیب دیدگی زانو
  2. پارگی و آسیب مینیسک
  3. آسیب رباط صلیبی
  4. کشیدگی رباط‌های زانو
  5. نرمی کشکک (درد زانو در جوانان)

فرآیند تزریق PRP

فرآیند تهیه prp و تزریق آن توسط پزشک و اتوپد به راحتی انجام میگیرد. در ابتدا توسط کیت prp نمونه ای از خون شما را می گیرد. مقدار نمونه به محل تزریق PRP بستگی دارد. به عنوان مثال، مقدار خون مصرف شده برای تزریق به پوست سر حدود 20 میلی لیتر است و برای تزریق به مفصل زانو 40 میلی لیتر.

خون درون سانتریفیوژ قرار می گیرد. سانتریفیوژ دستگاهی است که به سرعت دور خود می چرخد و باعث جدا شدن اجزای خون می شود. روند جداسازی حدود 15 دقیقه طول می کشد. البته مدت زمان چرخش سانتریفیوژ به تعداد دور آن بستگی دارد.

پس از اتمام چرخش ، درون کیت prp گلبول های قرمز و پلاسما به شکل زیر از هم جدا میشود.

prp زانو

پزشک، پلاسمای جدا شده را گرفته و برای تزریق در ناحیه آسیب دیده آماده می کند.

پزشکان معمولاً از تصویربرداری مانند سونوگرافی برای تعیین نقاط خاص برای تزریق مانند تاندون استفاده می کنند. سپس پزشک شما PRP را در ناحیه آسیب دیده تزریق می کند.

هزینه PRP زانو چقدر است؟

طبق گزارش آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، تعداد بسیار اندکی از برنامه های بیمه ای بازپرداخت تزریق PRP زانو را تأمین می کنند. هزینه ها باید تا حد زیادی از جیب پرداخت شود. همچنین هزینه ها می توانند از مکانی به مکان دیگر و از نظر استفاده از تزریق متفاوت باشند. برخی از هزینه های گزارش شده در سراسر کشور شامل موارد زیر است:

ABC News 7 در سانفرانسیسکو گزارش داد که درمان های PRP برای ریزش مو 900 دلار برای یک درمان و 2500 دلار برای مجموعه ای از سه درمان هزینه دارد. واشنگتن پست گزارش می دهد که تزریق زانو با روش PRP در هر دوره از 500 تا 1200 دلار هزینه دارد.

عوارض تزریق PRP زانو چیست؟ (عوارض احتمالی)

از آنجا که PRP شامل تزریق ماده ای به پوست است، عوارض جانبی بالقوه ای وجود دارد. PRP اتولوگ است، به این معنی که حاوی موادی است که مستقیماً از بدن شما می آیند. این خطرات مربوط به واکنش آلرژیک را که می تواند در اثر تزریق داروهای دیگر مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک ایجاد شود، کاهش می دهد. با این حال، خطرات ناشی از تزریق وجود دارد، از جمله:

  • عفونت
  • آسیب های عصبی
  • درد در محل تزریق
  • آسیب بافتی

شما باید در مورد این خطرات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید، و همچنین در مورد اقدامات پزشک برای به حداقل رساندن این خطرات صحبت کنید.

زمان بهبودی برای تزریق PRP چقدر است؟

هنگامی که به دنبال آسیب دیدگی PRP تزریق می شود ، باید به منطقه آسیب دیده استراحت دهید. با این حال، این توصیه ها بیشتر مربوط به آسیب و کمتر مربوط به تزریق PRP است . بیشتر افراد می توانند بعد از تزریق PRP به کارهای روزمره خود ادامه دهند.

از آنجا که تزریق PRP به منظور بهبود یا رشد است، ممکن است پس از دریافت آمپول تفاوت فوری ای را مشاهده نکنید. با این حال، در طی چند هفته یا چند ماه، متوجه میشوید که این منطقه ( مفاصل یا ماهیچه ها ) با سرعت بیشتری بهبود می یابد یا رشد موی بیشتری از آنچه انتظار می رفت دارد.

جستجوهای مربوط به prp زانو

قیمت prp زانو ، نظرات در مورد prp زانو ، مراقبت های بعد از prp زانو ، عوارض تزریق prp در زانو ، فیلم پی ار پی زانو ، هزینه prp شانه ، پی آر پی زانو در مشهد ، پی آر پی زانو در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید