برای افزایش اندورفین بدن خود ورزش کنید. شما دچار ناراحتی و درد هستید بنابراین ورزش نمی کنید؛

اما بدون ورزش ممکن است؟ عضلانی و قدرت عضلانی خود را از دست دهیدو این باعث بدتر شدن درد شما می شود. خوشبختانه حتی ورزش خیلی کم و ملایم هم می تواند باعث آزادسازی اندورفین شود. اندورفین ماده ایست که به صورت شیمیایی از مغز ترشح می شود و در واقع باعث احساس خوب و آرامش در شما می شود؛ بنابراین مود شما را افزایش می دهد و مسیرهای درد را دورک می کند. حتما از پزشک خود در مورد اینکه کدام ورزش برای شما مناسب تر است اینکه از ورزش ایروبیک ورزش های تقویت کننده یا ورزش های کششی می توانید استفاده بکنید، سوال کنید.

1

تنفس، مدیتیشن و بیوفیدبک

این کاملا واضح است که تکنیک های آرامش و مدیتیشن می توانند به ما کمک کنند؛ اما تعداد کمی از ما هستیم که در طول روز وقتی از زمان خود را به این کار اختصاص می دهیم؛ یعنی همه کارهای روزانه ی خود را متوقف می کنیم تا ذهن خود را آرام کنیم. سعی کنید در این موارد از نفس های عمیق استفاده کنید، از بایوفیدبک و همینطور مدیتیشن استفاده کنید. اینها تکنیک هایی هستند که به کنترل استرس در شما کمک می کنند تا بدن شما آرام شود، بنابراین این امر به کنترل درد شما کمک می کند. حتما به پزشک خود در مورد این دردها بگویید و سعی کنید از او بیشتر یاد بگیرید. سعی کنید در حین این زمان سرعت کارهای خود را کم کنید. چشم خود را ببندید و نفس بکشید؛ دم بازدم و دوباره تکرار.

2

دوری از الکل

شما همیشه برای اینکه استرس های خود را دور کنید و درد کمتری در بدن احساس کنید، نیاز به یک خواب خوب شبانه دارید. با وجود اینکه الکل ابتدا باعث می شود شما به خواب بروید، وقتی که الکل در بدن شما متابولیزه شد، در واقع عمر خواب شما را کاهش می دهد و طول زمان خواب رم که بسیار در خواب مهم است را کاهش می دهد و حتی ممکن است شما را از خواب بیدار کند. نتیجه اینست که شب آرام خود را از دست خواهید داد.

3

درد خود را قطع کنید و برای اینکار از پک سیگار کمک بگیرید

بسیاری از افراد هستند که برای اینکه آرامش بدست آورند و درد خود را از بین ببرند، سعی می کنند که از سیگار کشیدن استفاده کنند. در حالی که سیگار کشیدن در طولانی مدت موجب تشدید درد شما می شود. سیگار کشیدن پروسه ی هیلینگ یا بهبود زخم ها را به تعویق می اندازد و باعث می شود که خونرسانی بافت های مختلف دچار مشکل شود و همینطور ریسک مشکلات دژنراتیو دیسک یا همان آرتروز دیسک که منجر به دردهای تحتانی کمر و تشدید دردهای سیاتیک می شود را ایجاد خواهد کرد. اگر شما احتیاج به یک انگیزه برای ترک سیگار خود دارید، بدانید که همین درد مزمن شما یک انگیزه ی قوی است و حتما در این مورد با پزشک خود در مورد برنامه هایی که به ترک سیگار شما کمک می کند مشورت بگیرید.

4

از تغذیه ی بهتری استفاده کنید

اگر شما دچار درد مزمن هستید باید هر کاری که از دستتان بر می آید انجام دهید تا به بدن خود کمک بیشتری بکنید. یکی از راه هایی که می توانید بدن خود را قوی نگه دارید اینست که از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید. کلا درست غذا خوردن باعث می شود که قند خون متعادل تری داشته باشید و وزن بهتری داشته باشید احتمال بیمارهای قلبی در شما کاهش پیدا می کند و نهایتا پروسه ی هضم غذا هم در بدن شما بهتر انجام خواهد شد. سعی کنید هدف شما رژیم غذایی پر از غلات محصولات تازه ی غذایی و همینطور پروتئین های کم چربی باشد.

5

سعی کنید یک تقویم روزانه از درد خود داشته باشید

به طور کلی یک تقویم روزانه از میزان دردی که شما در روز دارید بهترین راه برای کمک به خود شما و پزشک شماست برای اینکه ببیند داروها و روش های درمانی که برای درمان درد شما استفاده کرده است تا چه حد موثر بوده اند. شما همیشه سعی کنید که یک نمره بین 1 تا 10 به خود بدهید که یک نشانه ی کمترین درد و 10 نشانه ی بیشترین دردی است که ممکن است در طول روز تجربه کرده باشید. سپس یادداشت کنید که شما در طول روز چه کارهایی انجام داده اید، چه فعالیت هایی انجام داده اید که شما ممکن بوده بهتر یا بدتر حس کنید چه غذاهایی خورده اید و به این ترتیب با داشتن این یادداشت و نشان دادن آنها در هر زمانی که ویزیت پزشک مربوطه برای درد خود را دارید، باعث می شود که به نتایج خیلی خوبی برسید و نهایتا به درمان درد شما کمک می کند.

6

برنامه های ریلکسیشن و استراحت برای خود بگذارید

به طور کلی اینکه شما از وضعیت فیزیکی و احساسی خود مراقبت کنید نهایتا می توانید درد خود را بهتر کنترل کنید. این به این معنیست که اگر حوصله ی رفتن به مهمانی ندارید این نشان دهنده ی اینست که شما نیاز به استراحت در منزل دارید. سعی کنید استراحت خود را بیشتر کنید، سعی کنید برنامه های ماساژ منظم برای خود بگذارید یا اینکه یک برنامه ی شام دوستانه با دوستانی که مشکلات مشابه شما دارند و می توانند به بهبود مود و حال روحی شما کمک کنند، بگذارید. اینکه شما از چه راهی برای بهبود حال روحی و جسمی خود استفاده می کنید برای هر فرد مختص به خودش است؛ بنابراین این به شما بستگی دارد که از چه راهی استفاده کنید.

7

سعی کنید ذهن خود را روی کارهای دیگری متمرکز کنید

مطمئنا شما می دانید که متمرکز شدن روی درد مزمن می تواند درد شما را بیشتر کند. به همین دلیل است که یکی از نسخه های رایج در بهبود و آرامش درد اینست که شما سعی کنید فعالیت های روزانه ای داشته باشید که ذهن شما را وقتی که درد در نقاط مختلف بدن خود احساس می کنید، دور کند؛ مثلا می توانید به یک کلاس آشپزی بروید تا باعث شود ذهن شما از این درد دور شوید یا اینکه ممکن است نگهداری از یک باغچه و باغبانی و ورزش هایی مثل اسکی و ایروبیک یا داشتن مهمانی های کوچک به شما کمک کند که این درد مزمن خود را کاهش دهید. اگر شما نمی توانید درد خود را کنترل کنید سعی کنید حداقل بقیه ی زندگی خود را کنترل کنید و از همین نقطه شروع کنید.

8

داروهای خود را بشناسید

به طور کلی شما باید بدانید که از چه داروهایی استفاده می کنید. این داروها چه کمکی به شما می دهند و عوارض جانبی این داروها چیست؛ بنابراین از منابع مختلف اطلاعاتی را در مورد داروهایتان بدست آورید. هدف شما اینست که یک حالت روحی مناسب داشته باشید و سعی کنید فعالیت فیزیکی خود را حفظ کنید؛ بنابراین گاهی ممکن است یک دارو با عوارض و ایجاد حالت روحی نامناسب به شما هیچ کمکی نکند. پس هدف شما پرسش سوال و پیدا کردن جواب در مورد دارویتان و کمک به پزشکتان با توضیح راجع به این دارو می باشید.

9

شما تنها نیستید

به طور کلی از هر سه نفر یک نفر در زندگی خود با درد مزمن مواجه می شوند. پس این خیلی مهم است که شما بدانید در زندگی خود با این درد مزمن تنها نیستید. سعی کنید حتما فعالیت های اجتماعی خود را افزایش دهید سعی کنید با دوستان خود و افراد خانواده که به شما احساس نزدیکی می کنند توضیح دهید و مشکلاتتان را بگویید. چرا که ممکن است آنها به خودی خود مطلع از این حالات روحی و جسمی شما نباشند. پس این به شما و این افراد کمک می کند تا بتوانید رابطه ی متقابل بهتری داشته باشید. سعی کنید اگر احتیاج به کمک دارید از افراد مختلف سوال کنید. در مورد وضعیت روحی و جسمی خود بیشتر بدانید و اطلاعاتی که بدست می آورید را با افرادی که همانند شما مشکل مشابه دارند به اشتراک بگذارید.

10

دیدگاهتان را بنویسید