درد با منشا عصبی چیست و برای درمان چکار کنیم؟


 نشانه ها :

دردهای با منشا عصبی به راه های مختلفی خود را نشان می دهند:  احساس سوزش وسط خواب شبانه و یا حس فرو رفتن چاقو در اندام تحتانی و یا اندام فوقانی ، احساس مزمن گزگز،‌ و يا مورمورکه در تمام طول روز می تواند برای فرد آزار دهنده باشد؛ اما درمان این درد را به راحتی کنترل می کند.

1

درد عصب را بفهميم:

درد معمولا یک علامت اخطار است. به عنوان مثال وقتی شما دست های خود را به شعله ی آتش نزدیک می کنید، اعصاب سیگنال های درد را به سمت مغز ارسال می کند و شما به سرعت دست خود را عقب ميكشید؛ اما در صورتی که عصب شما آسیب دیده باشد، این سیستم کار نمی کند و اعصاب آسیب دیده سیگنال های اشتباه به سمت مغز شما ارسال می کنند که ممکن است شما بدون هیچ دلیلی احساس درد كنيد و يا برهكس اصلا حسي نداشته باشيد

2

محرک های دردهای عصبی:

 قرار گرفتن در بعضی از موقعیت ها و یا انجام دادن بعضی از فعالیت ها، مثل حتی ایستادن در یک صف و یا راه رفتن طولانی می تواند دردناک باشد. آسیب عصبی باعث می شود که بدن شما بسیار حساس به محرک های غیر دردناک بشود و حتی بعضی از افراد هنگام خواب با قرار گرفتن ملحفه روی پوست خود، احساس درد می کنند.

3

از دست دادن حس:

آسیب عصبی می تواند باعث شود که شما حس خود را در نوک انگشتان از دست بدهید ؛ بنابراین قرار گرفتن اشیاء در دستان شما مشکل می شود و فعالیت هایی مثل تایپ کردن، بافتن، خیاطی کردن یا بستن بند کفش ها می تواند بسیار برای شما سخت شود. بسیاری از افرادی که دچار این حس می شوند می گویند که انگار ما همیشه دستکش بدست داریم.

4

درد عصب و خواب:

درد عصب معمولا شب ها بیشتر است. تماس ملحفه یا روتختی روی بدن شما باعث فشار روی پوست شما می شود که این احساس بسیار ناخوشایند است. اگر شما به دلیل درد ناشی از اعصاب نمی توانید بخوابید، باید با دکتر خود مشورت کنید. معمولا تغییر بعضی عادت های روزانه و دریافت بعضی از داروها و انجام بلوك عصبی می تواند به شما کمک کند.

5

از دست دادن تعادل:

علاوه بر اینکه شما حس لمس خود را از دست می دهید، آسیب عصبی باعث ضعف عضلانی می شود و در نهایت روی تعادل شما اثر می گذارد. این موارد باعث می شود که شما به زمین بیفتید؛ بنابراین بعضی مواقع لازم است که افرادی که دچار مشکل هستند، از بریس و یا واکر و یا عصا برای راه رفتن استفاده کنند. همینطور درمان های شغلی و درمان های فیزیوتراپی می توانند کمک کنند.

6

آسیب هایی که نادیده باقی می ماند:

آسیب عصبی فقط باعث ایجاد درد نمی شود، بلکه این بی حسی می تواند باعث شود که در بعضی از موارد شما متوجه آسیب به اندام تحتانی خود نشوید. بیمارانی که دچار آسیب عصبی هستند، معمولا بدون اینکه متوجه شوند، می بینند که زخمی در اندام تحتانی خود یا دست های خود دارند. معمولا پزشک شما در این موارد توصیه می کند که اندام خود را به خصوص پاهارا که در دید  نيستند و معمولا در کفش و جوراب هستند روزانه چک کنید.

7

پیشرفت درد ناشی از عصب:

در صورتی که آسیب عصبی بدون درمان باقی بماند، در طول زمان بدتر می شود. به عنوان مثال این آسیب عصبی معمولا در اعصابی که فاصله ی دورتری از مغز یا ستون فقرات دارند، شروع می شود؛ یعنی از انتهای انگشتان دست ها و پاها. سپس ممکن است به سمت بالای اندام فوقانی و تحتانی یعنی بازوها و ران شما حرکت کند. در صورتی که شما درمانی برای این وضعیت خود دریافت نکنید، نهایتا این آسیب غیر قابل برگشت می شود؛ اما با شروع درمان به موقع، شما می توانید جلوی این آسیب را بگیرید.

8

ارزیابی درد:

در بسیاری از موارد درد عصب می تواند کنترل شود. معمولا این پروسه با ارزیابی درد در مطب پزشک شروع می شود و سوالاتی که شما حتما به آنها باید جواب دهید شامل این سوالات هستند:

چه مدتی است که شما این درد را تجربه می کنید؟

این احساس درد در شما چگونه است؟ یعنی احساس سوزش، فرو رفتن چاقو و یا گزگز دارید یا احساس دیگری دارید که می توانید آن را بیان کنید.

اینکه چه تاثیری روی زندگی شما داشته است؟

9

بیماریهایی که می توانند درد عصبی ایجاد کنند:

بسیاری از بیماری ها مثل دیابت، زونا و سرطان می توانند باعث آسیب دیدن اعصاب و درد ناشی از آنها شوند. البته خیلی از افراد هستند که دردهای عصب را بدون هیچ علت مشخصی تجربه می کنند. این خیلی مهم است که شما بیماری زمینه ای که موجب این درد شده را پیدا کنید؛ مثلا ممکن است شما یک دیابت غیرکنترل شده داشته باشید، پس باید یک درمان مناسب را برای این بیماری دریافت کنید؛ بنابراین درمان بیماری زمینه ای به درمان درد شما و متوقف کردن پروسه ی آسیب عصبی شما کمک خواهد کرد.

10

درمان های متداول برای درد ناشی از عصب:

داروها و مسکن ها که شما می توانید از سوپر مارکت هم تهیه کنید، معمولا اولین درمانی هستند که پزشک شما برای درمان این درد توصیه می کنند. این داروها ممکن است شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند بروفن و ناپروكسن و یا مسکن های دیگری مانند استامینوفن باشند. البته بسیاری از کرم ها، روغن، پماد، ژل و یا اسپری که برای کاهش درد روی پوست استفاده می شوند هم می توانند درد مرحله ی اول به شما کمک کنند.

11

داروهای موثر بر درد ناشی از عصب:

بسیاری از داروها برای کاهش درد به شما کمک می کنند. بعضی از آنها مسکن های بسیار قوی هستند اما داروهای دیگری هم مانند داروهایی که برای افسردگی، تشنج و یا صرع استفاده می شوند باعث کاهش دردهای ناشی از عصب خواهند شد که معمولا توسط پزشکان متخصص درد تجویز می شوند.

12

درمان های طبیعی برای درد عصب:

بسیاری از درمان های آلترناتیو و مكمل هم می توانند برای درمان درد شما کمک کنند. به عنوان مثال مطالعات مختلف نشان داده اند که طب سوزنی باعث کاهش درد ناشی از عصب می شود. در بسیاری از موارد این درد  به دلیل کاهش برخی از ویتامین ها مثل ویتامین B12‌ و B1 ایجاد شده؛ بنابراین می توانید از مکمل های ویتامینی هم استفاده کنید و قبل از آن توصیه ی پزشک خود را بکار ببرید.

13

کنترل سلامت خود را به دست بگیرید:

علاوه بر اینکه شما باید با پزشک خود در تماس باشید و قدم هایی را برای کاهش درد مزمن خود بردارید، می توانید زندگی خود را نیز تغییر دهید. داشتن وزن مناسب، انجام یک ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم مسلما به کاهش درد شما کمک می کند.

14
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید