لنف ادم چیست؟ راه های درمان انسداد و التهاب عروق و غدد لنفاوی

لنف ادم چیست

لنف ادم یا انسداد و التهاب عروق و غدد لنفاوی، یک بیماری طولانی ‌مدت ( مزمن ) است که باعث تورم در بافت‌های داخلی می‌شود.  این عارضه می‌تواند بر هر بخشی از بدن تاثیر بگذارد , اما معمولا ً در بازوها و یا پاها رشد می‌کند.

این عارضه زمانی رشد می‌کند که سیستم لنفاوی درست کار نکند.  سیستم لنفاوی شبکه‌های از کانال‌ها و غدد در بدن است که به مبارزه با عفونت و حذف مایعات اضافی کمک می‌کند.  مهم است که لنف ادم هر چه زودتر شناسایی و درمان شود.  اگر درمان نشود،  می‌تواند بدتر شود.

به‌محض مشاهده تورم ناگهانی دست و پا به پزشک مراجعه‌کنید. اگر مشخص‌ شود که شما به یکی از انواع لنف‌ادم مبتلاشده‌اید، باید با پزشک خود درباره منابع و متخصصین مورد نیاز برای درمان بیماری مشورت کنید. یکی از موثرترین روش‌های درمان ایمن برای لنف‌ادم، استفاده از آستین یا جوراب مخصوص است. این محصولات فشار متغیری را روی بازو و پاهای شما اعمال می‌کنند که منجر به کاهش تورم و درد می‌شود. شرکت محور پزشکی آسیا، اولین و تخصصی‌ترین مرکز توزیع و ارائه‌ی آستین‌های طبی لنف ادم، آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به شما هم‌میهنان عزیز می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

02188993219

09129638725

علائم لنف ادم

ورم دست و پا بسته به اینکه چگونه شرایط بیماری پیشرفت‌ کند، در سه مرحله به‌وجود می‌آید. بسته به مرحله بیماری برخی علائم تغییر می‌کنند در حالی که برخی دیگر تا اواخر بیماری ظاهر نمی‌شوند. علائم لنف‌ادم شامل موارد زیر است:

 • تورم: از علائم اولیه لنف‌ادم، تورم در ناحیه‌ای است که مایع لنفاوی به‌درستی تخلیه نمی‌شود. شایع‌ترین مکان‌های تورم، بخش‌هایی از بازوها یا پاها، از جمله انگشتان دست و پاست. معمولا تنها یک اندام تحت تأثیر قرار‌می‌گیرد، اما ممکن است هر دو عضو نیز تجربه تورم داشته‌ باشند. در مرحله اول، تورم ملایم‌تر است و فقط در طول روز ظاهرمی‌شود. در این مرحله اگر دست را روی پوست فشاردهید اثر آن باقی‌می‌ماند. در مرحله دوم بیمار در ناحیه متورم احساس اسفنجی خواهد داشت.
 •  درد: ورم دست و پا اغلب با درد تیرکشنده ناخوشایند و احساس سنگینی در اندام درگیر همراه‌ است. درد شدیدتر ممکن است نشان‌دهنده این واقعیت باشد که تورم شما ناشی از لنف‌ادم نیست.
 •  پوست ضمخت و ضخیم: به‌محض ایجاد مایع، ناحیه آسیب‌دیده در برابر تمام پاتوژن‌های شناور یک واکنش ایمنی را تجربه‌می‌کند. این واکنش باعث ایجاد نوعی از بافت اسکار به نام فیبروز می‌شود. ایجاد فیبروز علاوه بر اینکه پوست ناحیه آسیب‌دیده را سخت، خشن وضخیم می‌کند، تخلیه مایع از ناحیه را حتی دشوارتر می‌کند و به دلیل اکسیژن کمتر خون ممکن است با افزایش تورم، کاهش بهبودی زخم و کاهش حس ناحیه آسیب‌دیده همراه باشد. فیبروز در مرحله سوم بیماری رخ‌ می‌دهد.
 •  عفونت‌های مکرر: از نظر تئوری، لنف‌ادم به این معنی است که سیستم لنفاوی شما با ظرفیت طبیعی خود عمل‌نمی‌کند که باعث می‌شود شما کمتر قادر به مبارزه با عفونت‌ها و بیشتر درمعرض تشدید بیماری‌های مکرر از جمله بیماری‌های تدریجی‌تر مانند آنفولانزا یا عفونت‌های ناگهانی مانند سلولیت باشید. به‌ویژه شما باید منتظر مشاهده علائم لنفادنوپاتی باشید که یک عفونت باکتریایی رگ‌های لنفاوی است. توجه داشته‌ باشید که علائم به‌صورت یک رگه قرمز یا خارش خفیف روی اندام متورم بروز می‌کنند.
لنف ادم

انواع لنف ادم

لنف ادم اولیه – ایجاد شده توسط ژن‌های معیوب که بر رشد سیستم لنفاوی تاثیر می‌گذارند،  اما نوع دیگر معمولا ً در دوران کودکی،  نوجوانی،  یا اوایل بزرگسالی ناشی از آسیب به سیستم لنفاوی یا مشکلات حرکتی و جریان مایع در سیستم لنفاوی می‌شود ؛ این عارضه می‌تواند ناشی از درمان سرطان،  عفونت،  جراحت،  التهاب عضو،  و یا فقدان حرکت عضو باشد.

گمان می‌رود که لنف ادم بیش از 200,000 نفر را در انگلستان تحت تاثیر قرار داده باشد.  لنف ادم اولیه نادر است و تصور می‌شود در هر ۶۰۰۰ نفر حدود ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  لنف ادم ثانویه اما بسیار رایج است.

لنف ادم ثانویه حدود ۲ نفر را در هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پستان و ۵ نفر را در ۱۰ نفر مبتلا به سرطان vulval تحت تاثیر قرار می‌دهد.  حدود ۳ نفر در هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پروستات دچار لنف ادم می‌شوند.  افرادی که برای سرطان پوست در غدد لنفاوی در ناحیه کشاله ران درمان می‌شوند نیز می‌توانند به لنف ادم مبتلا شوند.

تیم درمانی شما به شما اطلاع می‌دهد که آیا در معرض خطر ابتلا به سرطان یا درمان سرطان قرار دارید یا خیر. در هر نوع درمان برنامه‌ریزی‌شده سعی خواهد شد تا از ایجاد آسیب به غدد لنفاوی خودداری شود.

مشکلات ناشی لنف ادم

سلولیت ها یکی از بزرگترین عوارض های لنف ادم هستند.  همچنین می‌توانند تاثیر روان‌شناختی قابل توجهی داشته باشد.  اگر سلولیت به سرعت درمان نشود می‌تواند جدی باشد.

سلولیت ها

اگر لنف ادم داشته باشید،  ایجاد سیال در بافت‌های شما باعث می‌شود که شما آسیب پذیری بیشتری پس از هر عفونت داشته باشید. سلولیت عفونت باکتریایی لایه میانی پوست است که اغلب بر افراد مبتلا به سرطان خون تاثیر می‌گذارد.  سلولیت ها نیز گاهی اوقات می‌توانند باعث ایجاد اختلال شوند.

علایم سلولیت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی و احساس گرما در ناحیه آسیب دیده
 • افزایش دما
 • افزایش تورم در ناحیه آسیب دیده
 • لرز

از آنتی‌بیوتیک (بدون نسخه ) می ‌توان برای درمان سلولیت استفاده کرد،  اگرچه موارد شدید ممکن است لازم باشد در بیمارستان درمان شود و آنتی‌بیوتیک به طور مستقیم به رگ تزریق شود ( داخل وریدی ).

تاثیر روان‌شناختی

زندگی کردن در شرایط بیماری مزمنی که بر ظاهر نیز تاثیر می‌گذارد می‌تواند موجب پریشانی و افسردگی زیادی شود. لذا ممکن است افسرده باشید و دیگر از چیزهایی که معمولا ً از آن لذت می‌برید لذت نبرید.  اگر اینطور است،  با یک پزشک عمومی یا عضوی از تیم درمان صحبت کنید.  درمان‌های موثر برای افسردگی در دسترس هستند. صحبت کردن با افراد دیگر می‌تواند باعث قوت بخشیدن و کاهش احساس تنهایی،  استرس و اضطراب شود.

لنف ادم مقدماتی

جهش اولیه ناشی از تغییر در ژن‌های مسئول توسعه سیستم لنفاوی است.

ژن‌های معیوب موجب میشوند , بخش‌هایی از سیستم لنفاوی که مسئول تخلیه مایعات هستند را به صورت صحیح و یا درست رشد نکنند.

لنف ادم اولیه اغلب از خانواده‌ منتقل می‌شود , هر چند هر کودکی که از پدر و مادری با این شرایط به دنیا آمده است لزوما خود دچار لنف ادم نخواهد شد.

لنف ادم ثانویه

لنف ادم ثانویه معمولا در افرادی که قبلا ً یک دستگاه لنفاوی طبیعی داشتند که بعدها دچار مشکل شده , گسترش می‌یابد.

این عارضه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.  برخی از رایج‌ترین دلایل در زیر توضیح داده می‌شوند.

دلایل لنف ادم

لنف ادم ناشی از یک مشکل با سیستم لنفاوی است، شبکه‌ ای از رگ‌ها و غدد در سراسر بدن گسترش می‌یابند.  وظایف اصلی سیستم لنفاوی مبارزه با عفونت و کمک به تخلیه مایع اضافی از بافت‌ها است.

1- جراحی برای سرطان

درمان سرطان می‌تواند شامل جراحی برای برداشتن بخش‌هایی از سیستم لنفاوی باشد.

جراح سعی در محدود کردن آسیب به سیستم لنفاوی شما دارد که همیشه ممکن نیست.

پس از درمان هر نوع سرطانی که در آن غدد لنفاوی برداشته می‌شوند , خطر لنف ادم وجود دارد.

برخی از سرطان‌ها که این اتفاق می‌افتد عبارتند از:

سرطان پستان

سرطان پوست ( ملانوما )

سرطان‌های زنان و زایمان – مثل سرطان رحم و تخمدان

سرطان های تناسلی و ادراری – مانند سرطان پروستات یا سرطان خاره‌ای آلت

2- رادیوتراپی

رادیوتراپی از دوزهای کنترل انرژی بالا ( تشعشع ) برای نابود کردن بافت‌های سرطانی استفاده می‌کند , اما همچنین می‌تواند به بافت سالم آسیب برساند.

اگر رادیوتراپی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در سیستم لنفاوی شما مورد نیاز است،  ریسک این که سیستم لنفاوی به طور دائمی آسیب ببیند و قادر به تخلیه مناسب مایع نباشد برای شما وجود خواهد داشت.

3- عفونت

یک عفونت مانند سلولیت گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد لنف ادم شود.  گرفتگی شدید می‌تواند به بافت اطراف سیستم لنفاوی آسیب بزند و باعث ایجاد جای زخم شود.

فیلاریازیس نیز می‌توانند موجب لنف ادم شوند.  فیلاریازیس لنفاوی یک بیماری انگلی است که توسط کرم‌های میکروسکوپی شبیه به نخ ایجاد می‌شود.

کرم‌های بزرگسال فقط در سیستم لنفاوی انسان زندگی می‌کنند و غدد لنفاوی را مسدود می‌کنند. این عارضه یکی از علل شایع لنف ادم در سراسر جهان است.

4- التهاب

شرایط پزشکی که باعث قرمز و متورم شدن بافت می‌شوند نیز می‌توانند به طور دائم به سیستم لنفاوی آسیب بزنند.

شرایطی که می‌توانند منجر به لنف ادم شوند عبارتند از:

 • آرتریت روماتوئید زانو
 • اگزما

5- بیماری‌های قلبی عروقی

بیماری‌هایی که بر جریان خون در رگ‌ها تاثیر می‌گذارند می‌توانند منجر به لنف ادم در برخی افراد شوند.

رگ‌های غیر عادی یا آسیب دیده می‌توانند سبب طغیان آب از درون رگ‌ها به درون بافت شوند.

این امر بخش‌هایی از سیستم لنفاوی را که مسئول تخلیه این مایع هستند را از بین می‌برد.

برخی از بیماری‌های وریدی که می‌توانند منجر به لنف ادم شوند عبارتند از:

DVT ( ترومبوز ورید عمیق ) – یک لخته خونی در یکی از رگ‌های عمیق بدن که موجب متورم شدن رگ میشود.

واریس – که در آن تخلیه ضعیف خون در سیاهرگ‌ها باعث فشار خون بیشتر و طغیان بیشتر در بافت‌های اطراف می‌شود.

6- چاقی

چاقی یکی دیگر از علل احتمالی سرطان ثانویه است.

در افرادی که دچار اضافه وزن هستند , به ویژه آن‌هایی که به شدت چاق هستند , خطر توسعه بخش‌های ورم کرده را افزایش میابد.

دقیقا ً مشخص نیست که چرا این مشکل وجود دارد, اما گفته شده‌است که بافت چربی اضافی در برخی از مسیرها بر کانال‌های لنفاوی تاثیر می‌گذارد و جریان سیال را از طریق آن‌ها کاهش می‌دهد.

خوب است برای کنترل این موضوع وزن خود را روی ماشین حساب bmi بررسی کنید.

در این موارد , کاهش وزن , بخش مهمی از درمان است و حتی شروع به کاهش وزن می‌تواند به کاهش تورم کمک بزرگی کند.

7- ضربه و جراحت

در برخی موارد , این بیماری می‌تواند ناشی از صدمه تصادفی به سیستم لنفاوی باشد.

برای مثال , گاهی اوقات بعد از یک تصادف رانندگی رخ می‌دهد که در آن کوفتگی و آسیب به بافت نرم وجود داشته است.

8- بی‌حرکتی

حرکت و ورزش به تخلیه غدد لنفاوی کمک می‌کنند , زیرا فعالیت‌های عضلانی اطراف عروق لنفاوی , مایع را به داخل و در امتداد آن‌ها می‌رساند.

بنابراین وقتی حرکت کاهش می‌یابد احتمال لنف ادم بالا میرود زیرا سیال موجود در سیستم لنفاوی نمی‌تواند حرکت کند.

برای مثال , افرادی که تحرک محدودی دارند , در نتیجه بیماری , آسیب عصب یا ورم مفاصل ممکن است در معرض خطر ابتلا به لنف ادم باشند.

تشخیص لنف ادم

در صورتی که علائم معمول مانند ورم در بازوها و پاها را تجربه کنید،  به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. آن‌ها ممکن است شما را به یک مرکز درمان تخصصی برای ارزیابی بیشتر ارجاع دهند.

در بسیاری از موارد،  لنف ادم می‌تواند از علایم و سابقه پزشکی شما تشخیص داده شود،  و با بررسی قسمت‌های بدن آسیب دیده و اندازه‌گیری فاصله دور آن،  تشخیص دهد که آیا منطقه اسیب بزرگ شده‌است یا خیر.

همچنین در برخی موارد، برای ارزیابی و نظارت بر شرایط شما،  تست‌های بیشتری لازم است.

اگر از به سرطان مبتلا بوده و درمان شده‌اید و یا در خطر ابتلا به سرطان هستید ممکن است در معرض لنف ادم باشید. پس تحت نظارت قرار خواهید گرفت . در غیر این صورت, اگر علائم تورم را تجربه کنید , به یک پزشک عمومی مراجعه کنید .

در بسیاری از موارد , تشخیص موارد زیر ممکن است :

سوال پرسیدن از علائم و تاریخچه پزشکی شما , عضو آسیب ‌دیده را بررسی کرده و فاصله اطراف آن را اندازه‌گیری می‌کند تا ببینید آیا بزرگ شده است؟

آزمایش‌های بیشتر

در اغلب موارد ، تست‌های بیشتر ضروری نیستند ، اما گاهی اوقات برای ارزیابی و نظارت بر شرایط شما مورد استفاده قرار می‌گیرند .

اندازه‌گیری حجم عضو

در برخی موارد ، چنین تست‌هایی برای محاسبه حجم یک عضو آسیب‌ دیده ممکن است انجام شود .

این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشند :

با استفاده از یک اندازه‌گیری نواری – اندازه‌گیری محیط عضو در فواصل معین با محاسبه میزان جابجایی آب – که در آن عضو آسیب ‌دیده در یک مخزن آب قرار داده می‌شود و مقدار آب جابجا شده جابجا شده برای اندازه‌گیری حجم عضو مورد استفاده قرار می‌گیرد – که در آن همچنین نور مادون ‌قرمز برای ارزیابی ظاهر یک عضو آسیب‌ دیده و محاسبه حجم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد .

تست بیو ایمپدانس

در طول تست بیو ایمپدانس ، دیسک‌های فلزی کوچک به نام الکترود روی قسمت‌های مختلف بدن شما قرار داده می‌شوند .

الکترودها یک شارژ الکتریکی بدون درد را آزاد می‌کنند که با استفاده از یک وسیله دستی ارزیابی و کنترل شود . تغییرات در استحکام جریان می‌تواند حضور سیال در بافت را نشان دهد .

تست‌های تصویر برداری

همچنین می ‌توان از تست‌های تصویر برداری برای تشخیص و پایش لنف ادم استفاده کرد .

این موارد عبارتند از:

برای ایجاد تصاویری دقیق از داخل بدن شما یک رنگ رادیو اکتیو به شما تزریق میشود که از طریق اسکنر خاصی قابل کنترل و نظارت است. این رنگ میتواند در بدن شما حرکت کرده و وجود گرفتگی را نشان دهد (MRI) – یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویری دقیق‌تر از داخل بدن شما مورد استفاده قرار می‌گیرند (CT SCAN) – اشعه ایکس و یک کامپیوتر تصاویر مفصل از غدد لنفاوی را ایجاد می‌کنند و اسکن می‌تواند برای ایجاد تصویر واضح‌تر از بافت آسیب‌دیده مورد استفاده قرار گیرد .

درمان لنف ادم

هیچ درمانی برای لنف ادم وجود ندارد اما معمولا ً امکان کنترل علایم اصلی با استفاده از تکنیک‌هایی برای به حداقل رساندن سیال سازی سیال و تحریک جریان سیال از طریق سیستم لنفاوی امکان پذیر است.

اینها شامل پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی،  مراقبت خوب از پوست،  حرکت و ورزش منظم،  داشتن رژیم سالم و سبک زندگی و استفاده از تکنیک‌های ماساژ ویژه هستند.

1- درمان لنف ادم با دستگاه پمپ DVT یا IPC

نام های دیگر دستگاه: دستگاه لنف ادم، پمپ IPC، دستگاه پنوماتیک

از پمپ DVT میتوان به عنوان دستگاه درمان لنف ادم هم نام برد.

دستگاه پمپ DVT به صورت متناوب از بیرونی‌ترین بخش اندام به سمت مرکز بدن فشار وارد می‌کند. موج فشار از طریق  محفظه های قابل تورم در داخل یک گن مخصوص ایجاد می‌شود که دور ناحیه‌ی تحت درمان بسته می‌شود. هر محفظه به ترتیب متورم می‌شود و یک حرکت ماساژ هدایت شده‌ ملایم را اعمال می‌کند که به مایع لنفاوی گیر افتاده کمک می‌کند تا راه خود را به سمت کانال‌های لنفاوی باز پیدا کند. بعد از اتمام این دوره تناوب، دستگاه فشار را رها می‌کند و به رگ‌های لنفاوی اجازه‌ی پر شدن را می‌دهد. سپس این فرایند مجدداً شروع می‌شود و برای مدت زمان تجویز شده برای درمان تکرار خواهد شد.

بیماران مبتلا به لنف ادم، به ویژه افرادی که عوارض شدید ویژه‌ای دارند، ممکن است از استفاده ترکیبی از روش‌های مختلف درمان بهره ببرند. به ویژه روش‌هایی که مفید هستند عبارتند از: یک رژیم ترکیبی از تخلیه لنفاوی دستی و پنتوماتیک. لنف ادم یک اختلال مزمن است، اما می‌تواند به طور موثر درمان شود و کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشد. این درمان را می‌توان به طور کامل در کلینیک و یا در خانه بیمار انجام داد. این درمان فشاری به بیماران امکان استقلال و کارآیی درمان خانگی را با بدمن نیز به ارتباط دائم  با درمانگر ماهر می‌دهد. درمانگر می‌تواند درمان را زیر نظر داشته باشد و مطمئن شود همه چیز در توالی است.

پمپ dvt

شرکت محور پزشکی آسیا با ارائه‌ی محصولات پنوماتیک جهت درمان بیماری لنف ادم، آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به شما هموتنان عزیز می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول با شماره‌های 02188993219 و 09129638725 تماس حاصل فرمایید.

مشخصات و قیمت پمپ DVT

2- آستین طبی

این آستین برای درمان مؤثر لنف ادم دست استفاده می شود. آستین طبی، در دو مدل می باشد مدل اول از ساق دست تا انتهای بازو، مدل دوم از انگشت شست تا انتهای بازو کشیده می شود.

آستین طبی لنف ادم تا انگشت شصت

برخی از انواع آستین دارای یک بند می باشند که آستین را حفظ می کنند. این آستین ها برای پاسخگویی به نیازهای بیماران مبتلا به لنف ادم شدید طراحی شده است. عمل فشار مداوم، غدد لنفاوی را برای جذب مایعات و پروتئین فعال می‌کند و مایعات اطراف نواحی سالم را برای جذب به کار می‌اندازد.

3- DLT

یک درمان توصیه ‌شده برای لنف ادم درمان هضم لنفاوی است ( DLT ).

DLT در واقع درمان مختص لنف ادم نیست،  اما می‌تواند به کنترل علایم کمک کند.  اگر چه زمان و تلاش زیادی برای درمان لنف ادم لازم است،  این نوع درمان می‌تواند برای تحت کنترل در آوردن لنف ادم استفاده شود.

۴ بخش برای DLT وجود دارد:

 1. باند فشاری: برای کمک و تسریع درمان با تمرینات ورزشی مفید است. و مایع لنفاوی را از عضو آسیب دیده خارج میکند و مانع افزایش مجدد آن در عضو میشود.
 2. مراقب پوستی: نگه داری پوست با قرار دادن پوست در شرایط خوب ریسک عفونت را کاهش میدهد.
 3. تمرینات ورزشی: با تمرینات ماهیچه میتوان آب اضافی را از عضو آسیب دیده خارج نمود.
 4. تکنیک های ماساژ خاص: این تمرینات با نام خارج سازی آب لنفاوی به صورت دستی یا MLD شناخته میشوند. این تمرینات باعث تحریک جریان مایع در سیستم لنفاوی می‌شود و تورم را کاهش می‌دهد.

DLT فاز فشرده درمان است که طی آن می‌توانید به مدت چند هفته درمان روزانه خود را دریافت کنید تا حجم آسیب‌ بدنی کاهش یابد. پس از آن فاز دوم به نام فاز مراقبت و نگهداری شروع میشود.  شما تشویق خواهید شد که از تکنیک‌های ماساژ ساده استفاده کنید،  لباس‌های فشرده بپوشید و به ورزش ادامه دهید. هدف از این مرحله درمان،  حفظ اندازه مناسب عضو آسیب‌ دیده است. برای اطمینان از درست بودن روند باید هر چند ماه یک ‌بار پیشرفت عضو آسیب دیده را بررسی کنید.

الف- باند فشرده سازی و پوشش های کشی

برعکس جریان خون سیستم لنفاوی یک پمپ مرکزی مانند قلب نداشته تا مایع را به سمت غدد هدایت کند. به جا آن مایع لنفاوی با استفاده از حرکت و انقباض ماهیچه های اطراف حرکت میکند. به همین دلیل است که تمرینات ورزشی اهمیت ویژه ای برای بدن دارند. باندهای فشاری و یا پوشاک کشسان مانند ساق دست های طبی دستکش ها و جوراب فشاری با قرار گرفتن روی ماهیچه ها فشاری در جهت مقابل به آن ها وارد میکنند و سبب انقباض ماهیچه و نهایتا حرکت مایع لنفاوی میشوند. به خصوص هنگامی که برای بهبود تمرینات خاص ورزشی انجام میشود، استفاده از باند های فشاری و پوشاک کشسان میزان مایع خارج شده از عضو را افزایش میدهد و موجب تسریع روند بهبود بدن میشود.

باند های فشاری و ساق های طبی همچنین میتوانند گزینه خوبی برای حفظ جریان مایع بعد از جلسات ماساژ درمانی باشند و از جمع شدن دوباره مایع لنفاوی به عضو آسیب دیده به خوبی جلوگیری کنند. باند های ولکرو میتوانند جایگزین باندهای فشاری و ساق های طبی شوند چرا که استفاده از آنها آسانتر است.

ب- مراقبت های پوستی

نگه داری پوست در شرایط مناسب برای محافظت از بدن در مقابل عوارضی مانند سلولیت و یا عفونت های پوستی حیاتی است.

ج- تحرک و تمرین

تیم درمانی و مراقبتی شما در برابر لنف ادم با طراحی و کاربرد تمرینات و تجهیزات مناسب میتوانند برنامه مدونی به منظور تحرک و بهبود شما در نظر بگیرند تا ماهیچه های شما به اندازه کافی ورزیده شده و مایع لنفاوی از عضو آسیب دیده خارج شود. به علاوه، در صورتی که اضافه وزن داشته باشید تیم درمانی در کاهش آن به شما کمک خواهند کرد. برنامه ورزشی شما میتواند شامل تمرینات خاص اعضای بدن و همچنین تمرینات کلی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی شود.

د- ماساژ

برای شروع شما احتمالا نوع خاصی از ماساژ را دریافت خواهید کرد. همانطور که پیش تر اشاره شد خارج سازی آب لنفاوی به صورت دستی یا MLD برای درمان و کنترل لنف ادم توصیه میشود و توسط یک متخصص ماساژ درمانی به طور منظم برای شما انجام میشود تا آب میان بافتی از ناحیه آسیب دیده به سمت نواحی سالم خارج شده و تورم کاهش یابد. ماساژ درمانگر شما همچنین برای حفظ شرایط در حالت مطلوب و پیش گیری از عود مجدد در دوران مراقبت و نگه داری تمرینات ساده ای را برای ماساژ خود به شما آموزش میدهد. که به آن خارج سازی یا SLD گفته میشود.

4- درمان لنف ادم با عمل جراحی

در موارد بسیار نادری برای درمان لنف ادم از عمل جراحی استفاده میشود. سه نوع عمل جراحی میتواند برای درمان این عارضه استفاده شود.

 • حذف بخش‌های پوست اضافی و بافت زیرین ( debulking )
 • حذف چربی از عضو آسیب دیده ( liposuction )
 • ترمیم جریان مایع لنفاوی اطراف بخش آسیب دیده از سیستم لنفاوی – برای مثال , با اتصال سیستم لنفاوی به رگ‌های خونی مجاور.

این جراحی ها معمولا به کاهش سایز ناحیه آسیب دیده از لنف ادم کمک خواهد کرد.

7- لیپوساکشن

تجمع چربی از ویژگی‌های بارز ورم لنف ادم است.  لیپوساکشن عملی است که در آن یک لوله نازک از طریق برش‌های کوچک ( شکاف‌هایی ) که در پوست ایجاد می‌شود چربی را بیرون میریزد.  از این روش می‌توان برای حذف چربی اضافی از یک عضو آسیب‌ دیده برای کاهش اندازه آن استفاده کرد.  بعد از جراحی باید از ساق و یا جوراب فشاری برای فشرده سازی عضو آسیب دیده شبانه روز استفاده کنید تا بتوانید تورم را کاهش دهید.

پیشگیری از لنف ادم

نمیتوان به طور کامل از لنف ادم بروز لنف ادم جلوگیری کرد اما توصیه های پیش رو خطر رشد لنف ادم در بدن را افزایش میدهند.

اگر مبتلا به لنف ادم هستید این مقاله مطمئنا به شما کمک خواهد کرد.

مراقبت های پوستی

عضو آسیب دیده توسط لنف ادم در بدن شما بیشتر از بقیه بخش ها در معرض عفونت ایجاد مایعات در بافت ها قرار دارد. هر برش و زخم کوچکی در بدن میتواند اجازه ورود میکروب و باکتری به بدن شما را بدهد. و نهایتا منجر به عفونت شود. عفونت های پوستی همچین میتوانند سیستم لنفاوی شما را آسیب زده و منجر به گسترش لنف ادم شوند. به روشهای زیر میتوانید از بروز و گسترش لنف ادم پیشگیری کنید:

 • نداشتن تزریقات یا کنترل فشار خون در ناحیه آسیب دیده در هر زمان ممکن.
 • شستشو و درمان زخم و یا جای زخم با کرم آنتی سپتیک.
 • جلوگیری از نیش خوردی توسط حشرات با استفاده از اسپری های ضد حشره.
 • پوست را روزانه مرطوب کردن تا انعطاف‌پذیری آن حفظ شود – پزشک عمومی می‌تواند یک کرم مناسب برای این روتین تجویز کند
 • از حمام کردن در آب داغ خود داری کردن – سونای بخار و آب داغ میتواند تورم را افزایش دهد.
 • جلوگیری از آفتاب سوختگی با استفاده از کرم های ضد آفتاب با اس – پی – اف بالا.
 • در صورتی که یکی از اعضای بالا تنه شما دچار این عارضه شده باشد، پوشیدن و استفاده از دستکش باغبانی برای انجام کار های خانه و حیاط منزل که میتواند از بریدگی و آفتاب سوختگی پوست دست جلوگیری نماید.
 • استفاده از کرم و پماد های ضد قارچ برای پوست دست و پا به منظور جلوگیری از عفونت قارچی به خصوص زمانی که عضوی از پایین تنه از لنف ادم متاثر است.
 • گرفتن ناخن با ناخن گیر تمیز
 • برای مراقبت از پا و ناخن با یک متخصص مراقبت از پا مشورت کنید , مطمئن شوید که به آن‌ها بگویید به لنف ادم دچار هستید
 • پوشیدن کفش های مناسب که اندازه پای شما باشند و روی پای شما را به خوبی بپوشانند درصورتی که پای شما دچار لنف ادم شده باشد ضروری است.
 • برای به حداقل رساندن آسیب و زخم میتوانید از یک موزر برقی استفاده کنید.
 • لباس‌های چسبان و یا جواهرات تنگ به تن نداشته باشید

در صورت بروز دوباره یا پیشرفت علائم با پزشک عمومی تماس بگیرید . این علایم ممکن است شامل قرمزی یا احساس گرما در پوست باشد .

عادات سالم

انتخاب سبک زندگی سالم کمک شایانی به کاهش ریسک لنف ادم در بدن شما میکند. همچنین در بهبود لنف ادم نقش مهمی دارد. عادات سالم میتواند شامل:

 • رژیم غذایی سالم و متعادل
 • حفظ وزن در میزان قابل قبول- میتوانید از محاسبه گر وزن سالم برای کنترل سلامت وزن خود استفاده کنید.
 • ورزش مداوم

مرتبط: درمان لنف ادم با لیزر، دستگاه درمان لنف ادم، دستگاه لنف ادم، ورزش لنف ادم پا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس فروش