پیچ ارتوپدی و انواع آن

پیچ ارتوپدی

پیچ‌های ارتوپدی از اواسط قرن نوزدهم برای ثابت کردن قطعات شکسته شده استخوانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است که پیچ‌های ارتوپدی از اصول مکانیکی مشابه سایر پیچ های معمول پیروی می‌کنند. پیچ یک استوانه با رزوه‌های مارپیچی است که در سطح بیرونی آن قرار دارند و نیروهای پیچشی را به نیروهای فشاری تبدیل می‌کنند.

پیچ‌ها را می‌توان در ارتوپدی برای مقاصد مختلف استفاده کرد:

 • اتصال ایمپلنت‌ها به استخوان
 • تثبیت استخوان به استخوان
 • تثبیت بافت نرم به استخوان

امروزه متخصصین ارتوپدی استفاده از پیچ‌های ارتوپدی را به گچ گرفتگی ساده در درمان شکستگی استخوان‌ها ترجیح می‌دهند. زیرا این پیچ‌ها در داخل بدن نصب شده و استفاده و حمل آنها مانند گچ‌های ارتوپدی سخت نیست همچنین این پیچ و پلاک‌های استخوانی می‌توانند به مدت طولانی بدون ایجاد درد در بدن بیمار باقی بمانند تا ترمیم استخوان کاملا انجام بگیرد. به علاوه این پیچ‌ها استحکام زیادی داشته و به بافت استخوان به راحتی متصل می‌شوند.
شرکت محور پزشکی آسیا، نمایندگی پیچ و پلاک های ارتوپدی Medgal لهستان در ایران، به عنوان یکی از تخصصی‌ترین و اولین مراکز ارائه و فروش پیچ‌های ارتوپدی در ایران، آماده ارائه‌ی انواع خدمات به بیمارستان‌ها ومراکز درمانی می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌ زیر تماس حاصل فرمایید:

شماره تماس: 02188991471

پیج و پلاک

پیچ چگونه کار می‌کند؟


پیچ به دلیل رزوه‌های خود مکانیزمی فراهم می‌کند که هنگام چرخش حرکت خطی تولید می‌کند. پیچ‌های ارتوپدی شامل یک شیار مارپیچی شکل بر روی میله هستند. با چرخاندن یک انتها که سر پیچ نامیده می‌شود پیچ از طریق یک جسم ثابت در یک سوراخ حرکت می‌کند که هم می‌تواند برای جفت شدن با رزوه‌های پیچ شیاردار شده باشد یا شیارها می‌توانند توسط خود پیچ ایجاد شوند. با عبور پیچ، رزوه‌های آن ماده‌ای که داخل آن پیچ خورده است را محکم نگه می‌دارد. کاربرد اصلی پیچ محکم کردن دو جسم از طریق فشردن آنها روی یکدیگر است.

انواع


پیچ کورتیکال (cortical screws)

پیچ کورتیکال

پیچ‌های جراحی ارتوپدی کورتیکال که با رزوه‌های نازکی در کل طول خود طراحی شده‌اند استخوان‌های آسیب دیده که متراکم‌ترین ماده‌ی موجود در اسکلت انسان است را گرفته و به هم محکم می‌کنند. پیچ‌های کورتیکال نواحی شکسته در استخوان فشرده و کمتر متخلخل کورتیکال در استخوان‌های بلند مانند استخوان ران و بازو را در جای خود نگه می‌دارند.

پیچ اسفنجی یا کنسلوس (Cancellous Screw)

مقاومت نگهدارنده‌ی پیج‌های ارتوپدی بر اساس نسبت میزان تماس فلز با استخوان اندازه‌گیری می‌شود. استخوان اسفنجی برخلاف نوع کورتیکال حاوی مواد نرم متخلخل است که نیاز به طراحی اختصاصی پیچ اسفنجی با رزوه‌های درشت‌تر دارد. این رزوه‌های بلندتر و درشت‌تر در پیچ‌های اسفنجی معادل همان مقدار تماس فلز با استخوان در تماس رزوه‌های کورتیکال نازک‌تر در استخوان متراکم‌تر کورتیکال است و از این رو مقاومت نگهدارنده‌ی یکسانی ارائه می‌کند.

پیچ اینترفرانس ( Interference Screw)

پیچ اینترفرنس

پیچ جراحی اینترفرانس که در جراحی بازسازی زانو استفاده می‌شود قطعات ترمیمی استخوان‌های انتهایی که به رباط صلیبی قدامی متصل شده‌اند و از یک جسد گرفته می‌شود را نگه می‌دارد. انتهای استخوان داخل سوراخی قرار می‌گیرد که در استخوان ران و ساق پا ایجاد شده است و امکان جایگزینی رباط صلیبی قدامی را فراهم می‌کند. این پیچ که در امتداد دو واحد کاشته شده‌ی استخوان قرار داده می‌شود محل پیوند را بی‌حرکت نگه می‌دارد.

پیچ اکوتراک

پیچ اکوتراک

استفاده از پیچ اکوتراک (Acutrak) به ترمیم شکستگی زورقی یا مچ دست کمک می‌کند. از آنجایی که در شکستگی‌های مچ دست بافت استخوانی کمی در اطراف وجود دارد و امکان استفاده از پیچ‌های جراحی معملو میسر است، پیچ‌های بدون سر کاملاً شیاردار امکان کاشت در زیر سطح استخوان را فراهم می‌کنند. این پیچ قدرت نگهدارندگی را برای شکستگی‌ها یا برداشتن استخوان از طریق استئوتومی با فراهم کردن امکان قرارگیری پیچ در هر جایی که ناحیه‌ی جراحی وجود دارد، بهبود می‌بخشد.

پیچ کانولیتد (cannulated screw)

پیچ کانولیتد

پیچ جراحی توخالی یا کانولیتد که به علت ویژگی جای‌گذاری دقیق آن ترجیح داده می‌شود با یک سیم راهنما که جراح در ناحیه استخوان آسیب دیده از میان یک سوراخ از پیش ایجاد شده قرار می‌دهد، عمل می‌کند. با ثابت کردن محل مورد نظر سیم، جراح پیچ را در داخل استخوان در امتداد محور سیم قرار می‌دهد. بعد از قرار گرفتن پیچ در محل خود، جراح سیم را بیرون می‌کشد.

پیچ هربرت

screws6

پیچ هربرت توخالی که هنگامی استفاده می‌شود که استفاده از پیج جراحی استاندارد به بافت مجاور حمله می‌کند دارای دو انتهای رزوه‌دار است که در یک جهت هستند. طرح رزوه پیچ هربرت استخوان‌های شکسته متصل به رباط‌ها مانند مچ دست، قدم پا و فک را محکم می‌کند. رزوه‌های واقع شده در نزدیکی استخوان سریع‌تر از انتهای دیگر پیج حرکت می‌کند و باعث می‌شود که دو استخوان جهت ترمیم به هم نزدیک شوند.

مزایا


پیچ‌های ارتودنسی دارای مزایای متعددی هستند از جمله:

 • خواص یکپارچگی با استخوان
 • عدم واکنش بدن به جسم خارجی
 • مقاومت مکانیکی بالاتر برای ثابت کردن شکستگی‌ها
 • پیچ‌ها به شکلی ساخته شده‌اند که باعث افزایش جمع شدن سلول‌های بنیادی مزانشیمی از مغز استخوان جهت افزایش ترمیم غضروفی می‌گردند.

اجزاء پیچ


اجزای اصلی پیچ شامل سر، بدنه و نوک هستند.

سر

سر پیچ دارای دو عملکرد هستند:

 • یک حائل برای توقف فرو رفتن پیچ در استخوان فراهم می‌کند. این حائل می‌تواند با قرار دادن یک واشر بین سر پیچ و استخوان بزرگ‌تر شود تا باز پخش گردد. این کار در استخوان بسیار نرم انجام می‌گیرد.
 • سر پیچ حامل یک شکاف است که پیچ گوشتی با قرار گرفتن در آن پیچ را می‌چرخاند. پیچ در واکنش به نیروی پیچشی می‌چرخد و به جلو پیش می‌رود بنابراین اعمال گشتاور بصورت موثر مهم است.

شیار در سر پیچ ممکن است دارای اشکال مختلفی باشد. قبلاً پیچ‌های ماشینی استفاده می‌شد (پیچ‌هایی دارای یک شیار خطی در سر).

پیچ‌های ارتوپدی مدرن از یک شیار شش گوش استفاده می‌کنند. این شکل یک اتصال موثر را ایجاد می‌کند که امکان آسیب دیدن در فرایند پیچش غیر محتمل می‌شود.

با وجود شیار شش گوش هیچ نیروی محوری برای نگه داشتن محرک در سر پیج نیاز نمی‌باشد. این امر یک مزیت بزرگ در گوشه‌های تنگ است.

بدنه

بدنه بخش محکمی است که رزوه‌ها از آن به بیرون زده شده‌اند. اندازه‌ی بدنه تعیین کننده‌ی استحکام پیچ و مقاومت خستگی آن است. اندازه‌ی مته مورد استفاده برای ایجاد سوراخ برابر با قطر بدنه پیچ می‌باشد.

رزروه

رزوه ممکن است بصورت یک صفحه شیب‌دار دیده شود که در داخل سوراخ شیاردار در استخوان چرخیده می‌شود تا پیچ در واکنش به پیچش به طرف جلو حرکت کند.

طرح رزوه باید تماس اولیه را به حداکثر برساند، محدوده سطح را افزایش دهد و مقاومت به بیرون کشیدگی را افزایش دهد.

دو جنبه‌ی مهم در رزوه‌ها وجود دارند:

پیچ‌های ارتودنسی در سطح بالا در تماس با استخوان صاف بوده و در زیر گرد هستند. این امر باعث می‌شود که یک سطح گسترده در سمت کشیدن و مقاومت اصطکاکی کم در سطح زیرین ایجاد شود.

عمق رزوه فاصله‌ی بین بدنه و لبه‌ی رزوه است. این مقدار به صورت نصف فاصله بین قطر رزوه و قطر بدنه پیج بدست می‌آید. استخوان‌های اسفنجی نرم‌تر بوده و رزوه عمیق‌تری برای گرفتن ماده‌ی بیشتر بین رزوه‌ها و افزایش مقاومت در برابر بیرون کشیدن مطلوب می‌باشد.

گام رزوه

گام پیچ فاصله خطی طی شده توسط پیچ در هنگامی است که پیچ بطور کامل (۳۶۰ درجه) پیچانده می‌شود.

screws8.

نوک


آماده‌سازی به معنی فرایند ایجاد شیارهایی در استخوان است. پیچی که دارای نوک برنده است با ورود به استخوان شیارهای مورد نظر جهت جفت شدن با رزوه‌ها را ایجاد می‌کند. این نوع پیچ خودکار نامیده می‌شود.

 • تمام پیچ‌های اسفنجی بصورت خودکار هستند. پیچ‌های ارتوپدی اسفنجی دارای یک نوک به شکل چوب پنبه بازکن هستند که پیچ را در استخوان درگیر می‌کند. از آنجایی که هیچ سوراخ از پیش آمده شده‌ای وجود ندارد، مواد استخوان نرم با وارد شدن پیچ فشرده می‌شوند و مقاومت گیر کردن در استخوان بسیار ضعیف را افزایش می‌دهد.
 • پیچ مالئولار خود حفر کننده است بدین معنی که می‌تواند بدون نیاز به استفاده از یک مته جداگانه یک سوراخ ایجاد کند. نوک به شکل تروکار آن یک لبه‌ی برش مناسب را برای عمل کردن در نقش مته فراهم می‌کند.
 • استخوان کورتیکال ابتدا نیاز به آماده‌سازی و سپس ورود پیج دارد. ورود مستقیم پیچ یا پیچ‌های خودکار معمولاً استفاده نمی‌شوند زیرا استخوان کورتیکال سخت بوده و نیاز به نیروی گشتاور بسیار زیادی دارند و خطر گیر کردن یا شکستن پیچ و آسیب به شیار استخوان وجود دارد. این آماده‌سازی وارد کردن پیچ را آسان‌تر می‌کند.
 • ابزار آماده‌سازی و پیچ‌های خودکار دارای شیارهایی هستند. پیچ کورتیکال هیچ شیاری ندارد که استخوان بتواند در داخل آن رشد کرده و جدا کردن پیچ در آینده را دشوار کند.

هزینه


قیمت پیچ‌های ارتوپدی بسته به کیفیت و نوع برند آن متفاوت می‌باشد‌. پیچ‌های ارتوپدی ارائه شده در شرکت محور پزشکی آسیا از به روزترین و بهترین برندهای روز جهان می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و خرید پیچ‌های ارتوپدی می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان ما در شرکت محور پزشکی آسیا تماس بگیرید.

تلفن تماس: 02188991471

1 دیدگاه در “راهنمای انواع پیچ های ارتوپدی، قیمت، نحوه خرید و سایز پیچ های medgal لهستان

 1. علی احمدی گفت:

  سلام. پیچ ارتوپدی که شما دارید استیل هستند یا تیتانیوم؟

دیدگاهتان را بنویسید