دستگاه اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو | محور پزشکیبه لطف پیشرفت تکنولوژی، ما می توانیم از بروز عفونت های تهدید کننده زندگی در مکان‌هایی که این خطرات ممکن است رخ دهند، حتی بدون اینکه از امکان وجود آنها آگاه باشیم، جلوگیری کنیم. این امکان  به لطف اتوکلاوها وجود دارد. اتوکلاو ها چه هستند؟ چگونه آنها را طبقه بندی می کنیم و آنها را در کجا قرار می دهیم؟

اتوکلاو چیست و چگونه کار می کند؟

اتوکلاو وسیله ای است که برای استریل کردن ابزارهای مختلف – لوازم آرایشی، جراحی، دندانپزشکی، تجهیزات مورد استفاده در سالن های پزشکی زیبایی، و استودیوهای خال کوبی طراحی شده است. علاوه بر این، به لطف توسعه فناوری، اتوکلاوها در حال حاضر بسیار کوچکتر از گذشته هستند، در حالی که در همان زمان آنها همچنان به افزایش قابلیت های خود می پردازند – به عنوان مثال آنها سریعتر و آسان تر استفاده می شوند. علاوه بر این، قیمت چنین دستگاه هایی در حال کاهش است، و این مسئله آنها را بیشتر و بیشتر در دسترس و مقرون به صرفه می کند. آنها بخش مهمی از تجهیزات هر یک از کاربرد های فوق الذکر هستند، زیرا پاک سازی مؤثر پایه و اساس عملکرد بهداشتی و ایمن چنین سالن هایی است.

دستگاه اتوکلاو تانکی است که به طور هرمتیک گرما داده و پرچ شده است و برای فرایند های شیمیایی مورد استفاده است. به لطف دیواره های ضخیم داخل مخزن آن فشار بالا میتواند متعادل شود. و این موضوع برای اعمال دمای بالاتری که استرلیزاسیون اثر بخش تری را تضمین میکند مهم است. به علاوه، تراکم آب بخار شده منجر به آزاد سازی انرژی انجام میشود که به طور کامل میکرو ارگانیزم های خطرناک را از بین میبرد.

اتوکلاو به لطف ساختار خود، این امکان را فراهم می کند که فرآیند پاک سازی با استفاده از فشار زیاد و بخار انجام شود، که میکروارگانیسم ها را از جمله ویروس ها و باکتری های خطرناک و همه اشکال اسپور آنها از بین می برد. استفاده از اتوکلاو فشار بخار یکی از موثرترین روش های پاک سازی است.

استرلیزه سازی در تعریف، فرآیند از بین بردن کلیه اشکال زنده میکروارگانیسم ها، از جمله اشکال اسپور است. می توان این کار را به طور جسمی، شیمیایی یا مکانیکی انجام داد. ابزاری که استریل باشد – یعنی پس از یک فرآیند استریل سازی – برای بدن انسان کاملاً بی خطر است. برای اینکه استرلیزاسیون مؤثر باشد، باید مواد به درستی تهیه شود، خود فرایند باید به درستی انجام شود و ابزارها پس از استرلیزه سازی باید به درستی ذخیره شوند.

تجهیزات باید درست پس از استفاده  ضد عفونی شوند، در زیر آب جاری یا با استفاده از ماشینهای شستشوی اتوماتیک شسته شوند، خشک شوند و سپس در بسته های دارای برچسب قرار داده شوند تا آنها را پاک سازی کنند. پاکسازی صحیح نباید به ویژگی های تجهیزات صدمه وارد کرده یا آن را تغییر دهد.

تاریخچه اتوکلاو مربوط به سال 1679 است. اتوکلاو با یک شیر (فلپ ایمنی)، که نمونه اولیه دیگ بخار است، توسط یک فیزیک دان با اصالت فرانسوی – دنیس پاپین اختراع شده است. در آن روزها “دیگ پاپین” خوانده می شد. همچنین از آن به عنوان اجاق گاز استفاده می شد. اختراع او برای اولین بار در سال 1682، هنگام جشن برای اعضای انجمن سلطنتی در لندن، به نمایش گذاشته شد. به لطف اختراع پاپین، غذاهای پخته شده در طول آن جشن قابل مصرف بوده اند.

از آن زمان تغییرات بسیاری در تولید و استفاده از اتوکلاوها رخ داده است. بیشتر فرایند ها به صورت خودکار انجام می شوند، تجهیزات به صورت الکترونیکی کنترل می شوند، با آب مقطر تأمین می شوند یا به سیستم آب رسانی وصل می شوند و فرآیندها به صورت الکترونیکی بایگانی می شوند. برخی از دستگاه ها همچنین دارای عملکرد چاپگر هستند و نمایشگرهایی را نشان می دهد که مراحل کار دستگاه را نشان می دهد.

کلاس های اتوکلاو – چگونه آنها را تقسیم می کنیم؟

کلاسهای مختلف اتوکلاو در بازار موجود است. طبقه بندی بر اساس کاربرد مورد نظر آنها – با توجه به ابزار و محصولاتی است که می توانند در داخل آن استرلیزه شوند. طبقه بندی اتوکلاوها با استاندارد اروپایی EN 13060 از سال 2004 تعریف شده است، که سه کلاس اصلی استریل سازی را مشخص می کند. این بخش فقط شامل دستگاه استریلایزر بخار و خلاء است.

اتوکلاو کلاس N

این پایین ترین کلاس استرلیزه سازی است. اتوکلاو Class N وسیله ای است که برای استریل کردن مواد ساده مانند دسته های جامد توپر استفاده می شود. به دلیل عدم وجود پمپ وکیوم در این اتوکلاو، استریل کردن دسته های توخالی یا متخلخل یا وسایل بسته بندی امکان پذیر نیست زیرا عملکردهای انجام شده در طول چرخه از نظر جسمی مطابق با شرایط آزمایش های مربوطه نیستند. این بدان معنی است که دستگاه برای استریل کردن دسته های فوق الذکر ناامن است. استریل سازی بسته ها نیز امکان پذیر نیست. مقررات سال 2004 این دستگاه را به عنوان یک واحد کمکی به رسمیت نمی‌شناسد.

اتوکلاو کلاس S

این یک کلاس واسطه بین کلاس N و B است. با این نوع اتوکلاو می توان اکثر وسیله ها را به استثنای آن هایی که ساختار بسیار ظریفی دارند استریل کرد. کلاس S امکان استریل سازی موارد پیچیده تر و همچنین ابزارهای منفرد، چند لایه و جامد را فراهم می کند که در اتوکلاو های کلاس N قابل استریل سازی نیستند. علاوه بر این، می توان هوا را از محفظه اتوکلاو به طور کامل با پمپ خلاء داخلی خارج کرد. اما به دلیل استفاده از خلاء پیش مرحله ای – تک مرحله در این مدل، این روند نسبت به اتوکلاو های کلاس B کم اثرتر است. اتوکلاو کلاس S در امکانات پزشکی استفاده می شود که نیازی به ابزار پیچیده تنفسی ندارد، به عنوان مثال در مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه و همچنین در سالن های آرایش مو، سالن های زیبایی و استودیوهای خال کوبی. در اتوکلاو های S ممکن است انجام استریل سازی مایعات نیز انجام شود، که در آزمایشگاه های میکروبیولوژی کاربرد دارد.

اتوکلاو کلاس B

پیشرفته ترین دستگاه های موجود در بازار، اتوکلاو های کلاس B هستند که معمولاً اتوکلاو های پزشکی نامیده می شوند. آنها می توانند انواع پیچیده و بسته بندی شده و بسته بندی نشده وسایل مختلف را استریل کنند. اتوکلاو Enbio S طبق دستورالعمل اروپایی 93/42 / EEE به عنوان یک اتوکلاو پزشکی کلاس IIB طبقه بندی شده است. مطابق طبقه‌بندی ارائه شده در EN 13060، ابزارهای پزشکی زیر در این نوع دستگاهها قابل استرلیزاسیون هستند: دسته های جامد، وسایل متخلخل کوچک، دسته های متخلخل کوچک، دسته های متخلخل کامل، موارد توخالی ساده، مواردی با اجزای باریک، بسته بندی های متعدد بسته بندی نشده یا بسته بندی شده.

این دستگاه ها برخلاف اتوکلاو کلاسهای دیگر، مجهز به پیش وکیوم هستند که امکان حذف کامل هوا و تزریق بخار را فراهم می آورد. این بهترین تکنیک در حال حاضر موجود برای استریل کردن هر نوع محصول است. آنها همچنین به پورت های USB مجهز هستند تا فرآیندهای انجام شده را به صورت الکترونیکی بایگانی کنند. وسایلی مانند کاتتر، اسپکولول، سوزن و نکته های دندانپزشکی فقط در این کلاس از دستگاه ها می توانند به طور موثری استریل سازی شوند. اتوکلاو کلاس B در مراکز دندانپزشکی، مراکز بهداشتی و درمانی اولیه، مراکز زیبایی و بهداشت و همچنین در کارهای دامپزشکی و سالنهای آرایشگری استفاده می شود. اتوکلاوها نیز با توجه به محل استفاده خود معمولاً متمایز می شوند – موارد زیر وجود دارد:

  • اتوکلاو آرایشی
  • اتوکلاو دندانپزشکی
  • اتوکلاو دامپزشکی
  • اتوکلاو جراحی

در حقیقت، از نظر حرفه ای یا فنی چنین تقسیم بندی وجود ندارد. هر اتوکلاو که برای اهداف پزشکی مجاز باشد، در امکانات مختلف اعمال می شود. اتوکلاوهایی که در تجهیزات پزشکی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاههای درجه یک هستند – اتوکلاوهای کلاس B، یعنی اتوکلاوهای پزشکی. این دستگاه ها هم در بیمارستان ها و هم در استودیوهای زیبایی استفاده می شود.

اتوکلاوهایی با ظرفیتهای مختلف در بازار موجود است. رایج ترین انتخاب سالن های زیبایی اتوکلاو 8 لیتری یا حتی کوچکتر است. اندازه آنها کاملاً جمع و جور، اما بسیار پر ظرفیت است – حتی می توانند چندین بسته را با ابزار جا دهند. اتوکلاوها با ظرفیت بیشتر، به عنوان مثال 18 لیتر، 23 لیتر، در امکانات بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.

قوانین بهداشتی – اپیدمیولوژیک استرلیزه سازی تجهیزات

سالن های زیبایی در بیشتر کشورها باید از قوانین سختگیرانه در مورد ضد عفونی و استرلیزه سازی تجهیزات خود پیروی کنند. با این حال، قانون در انگلیس الزامی به داشتن اتوکلاو در سالن زیبایی برای استرلیزه کردن تجهیزات قابل استفاده مجدد، ایجاد نمیکند. توصیه می شود تجهیزات را در آب گرم با صابون بشویید و سپس با استفاده از محلول مشخص شده برای ضد عفونی، ضد عفونی کنید.

در ضمن، شایع ترین انواع عفونت هایی که در چنین مکان هایی رخ می دهد عبارتند از:

عفونت های ویروسی (ویروس هپاتیت B، ویروس هپاتیت C، ویروس ویروس پاپیلومای انسانی HPV، HIV).عفونتهای باکتریایی (عمدتا استافیلوکوک و استرپتوکوک).عفونتهای قارچی (Pityrosporum ovale، Candida sp.، Epidermophyton sp.)؛عفونت های انگلی

اگرچه قانون انگلیس تعهدات استرلیزه سازی را تحمیل نمی کند، اما مراقبت بهتر از سلامت مشتریان و کارمندان ارزش هزینه های آن را دارد. وسایلی که یکبار مصرف نیستند باید شسته شوند، ضد عفونی شوند و در نهایت استرلیزه شوند تا از امنیت و سلامت کامل آنها در حین سرویس اطمینان حاصل شود. روند استرلیزه سازی همه ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها را از بین می برد. از ویژگی هایی که اتوکلاو کلاس B را از سایر دستگاه های موجود در بازار متمایز می کند، امکان استریل کردن هر نوع ابزار از جمله وسایلی با سطح متخلخل است. وسیله ای کلاس B یک دستگاه درجه یک است که همچنین نیاز پزشکی را برآورده می کند. فقط استرلیزه سازی اتوکلاو اطمینان کامل از پاک بودن تجهیزات را می دهد.

برای اطمینان از عملکرد صحیح اتوکلاو، هر روز باید یک آزمایش خلاء انجام شود. علاوه بر این، سوابق استرلیزاسیون سازی باید در نظر گرفته شود و برای هر استرلیزه سازی باید از شاخص خاصی استفاده شود. اسپورال برای یک بار در ماه ضروری است، اسپورال A در یک اتوکلاو قرار داده شده و سپس به طور معمول استریل می شود. پس از پایان اختلاف، باید آن را برای آزمایش به آزمایشگاه برگردانید تا عملکرد صحیح اتوکلاو را تأیید کند.

اتوکلاو کجا باید اجرا شود و چرا؟

اجازه دهید نگاهی به ابزارهایی بیاندازیم که باید در مکان های خاص ضدعفونی شوند:

سالن زیبایی – انبردست، قلّاب، موچین، برش، قیچی، پرونده های قابل استفاده مجدد.

تجهیزات دندانپزشکی – قاشق برداشت، ابزار جراحی، دست سازهای ضد زاویه، یکسو کننده ها. مرکز پزشکی زیبایی شناسی – همه ابزار قابل استفاده مجدد.

سالن podology – قیچی، کلیپرس، صاف.

همچنین داشتن یک اتوکلاو برای دامپزشکان با استفاده از ابزارهای قابل استفاده مجدد، آرایشگاه ها و آرایشگاه هایی که از تیغ و قیچی فلزی قابل استفاده مجدد استفاده می کنند منطقی است که ممکن است در تماس با مایعات خون و بدن باشد.

اتوکلاو با یا بدون چاپگر؟

انواع زیادی اتوکلاو در بازار موجود است و برخی از آنها حتی دارای چاپگر  برای چاپ اطلاعات اتوکلاو هستند. وجود آنها واجب نیست، زیرا داده های لازم می توانند به صورت الکترونیکی جمع آوری و ذخیره شوند. اتوکلاوهای Enbio به فلش مموری برای جمع آوری داده های مربوط به فرآیندهای استرلیزه سازی مجهز شده اند. داده ها بطور خودکار در درایو USB ذخیره می شوند، سپس می توان آن را در رایانه بارگیری و آزادانه چاپ کرد.

مرتبط: کیسه اتوکلاو چیست، فور چیست، اجزای اتوکلاو، اتوکلاو پزشکی، دستگاه اتوکلاو آرایشگاهی، عیب یابی دستگاه اتوکلاو، ساخت اتوکلاو، اتوکلاو مواد غذایی، اتوکلاو صنعتی دست دوم

قیمت دستگاه اتوکلاو پزشکی، اتوکلاو در بیمارستان، عیب یابی دستگاه اتوکلاو، اتوکلاو گازی، اتوکلاو فرمالدئید، عکس اتوکلاو، استریلیزاسیون با اتوکلاو، دستگاه ضدعفونی اتوکلاو، اتوکلاو سطلی، چمبر اتوکلاو

دیدگاهتان را بنویسید