علت ورم پا و روش های درمان

ورم پا ناشی از واریس

ورم پا | محور پزشکی آسیا

ممکن است به علت وریدهایی که دچار واریس هستند، تورم پا تنها از میزان کمی تورم در مچ پا تا کل بدن که می‌تواند پوشیدن کفش را دشوار کند، متفاوت باشد. در نتیجه نشت ورید، تورم در طول روز بدتر می‌شود، پیشرفت می‌کند و تا مچ پا کشیده می‌شود. مانند درد مربوط به رگ پا، تورم از طریق گرما، نشستن یا ایستادن تشدید می‌شود. بسیاری از بیماران از داروهای دیورتیک‌ها یا داروهای ادرارآور استفاده کرده‌اند که تأثیر اندکی در بهبود تورم دارند. انجام اعمالی از قبیل بالا بردن پاها، پوشیدن جوراب‌های طبی واریس یا پیاده‌روی در هنگام تورم ناشی از مشکلات مربوط به رگ‌ها از مصرف داروهای ادرارآور مؤثرتر هستند.

ورم پا علل زیادی دارد که می‌توان به واریس اشاره کرد. ورم پا معمولاً از
نشانه‌های ابتدایی واریس می‌باشد و اگر به موقع درمان شود می‌توان از
پیشرفت آن و ایجاد زخم‌ واریسی جلوگیری نمود. برای درمان ورم پا و جلوگیری از آن راه‌های متعددی وجود دارد ولی آسانترین و کم خطرترین راه استفاده از جوراب‌ واریس
می‌باشد. جوراب‌های واریس با ایجاد فشار متغیر از مچ پا تا زانو یا بالای
پا از برگشت خون و ورم پا جلوگیری می‌نمایند. شرکت محور پزشکی آسیا، به
عنوان یکی از تخصصی‌ترین مراکز توزیع و فروش انواع جوراب‌های واریس، آماده
ارائه خدمات به بیماران عزیز می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش
محصول می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:
09214924538
02188991471-4

علل و عوامل ورم پا


علائم ورم پا


 •  احساس گرما، سنگینی و خستگی پا
 •  احساس تنش، گرفتگی، خستگی یا کوفتگی در ساق پا
 •  تورم مچ پا
 •  علائم اولیه رگ‌های کوچک واریسی

نحوه تشخیص واریس


مهم‌ترین ابزار برای تشخیص واریس و ورم پا، معاینه فیزیکی و تاریخچه پزشکی است. رگ‌های واریسی به طور معمول بر اساس ظاهر تشخیص داده می‌شوند و برای تأیید و تشخیص هیچ آزمایش خاصی لازم نیست.

 •  تاریخچه پزشکی شامل سؤالات مربوط به مشکلات رگ‌ها، آسیب‌های جدی پا یا زخم‌های پا است که در گذشته داشته‌اید و همچنین هر گونه عوامل خطر دیگر که ممکن است داشته باشید، از جمله این که آیا در خانواده شما فردی سابقه داشتن ورید واریسی دارد یا خیر.
 •  در طول معاینه فیزیکی، پزشک پا (و یا هر منطقه دیگر آسیب دیده) را جهت مشاهده وریدهای واریسی بررسی می‌کند. این معاینه فیزیکی احتمالاً به صورت ایستاده انجام می‌گردد. رگ‌های واریسی معمولاً به آسانی مشاهده می‌شود. پزشک همچنین پاهای بیمار را برای مشاهدهٔ نواحی حساس، تورم، تغییرات رنگ پوست، زخم‌ها و سایر علائم شکستگی پوست بررسی خواهد کرد. برای بررسی جریان خون در پا، پزشک ممکن است از شما بخواهد پاها را در موقعیت‌های مختلف حرکت دهید.
 •  اگر مشکلی در رگ‌های عمیق یا عوارض ناشی از آن بر اساس علائم و معاینهٔ انجام شده وجود داشته باشد، ممکن است سایر آزمایشات انجام شود.
 •  سونوگرافی داپلر یکی از آزمون‌های رایج غیر تهاجمی است که می‌تواند به پزشک شما در بررسی جریان خون در رگ‌های پا کمک کند.
 •  اگر شما در حال تصمیم گیری برای انجام یک روش برای درمان رگ‌های واریسی هستید، ممکن است سونوگرافی انجام شود.

درمان ورم پای ناشی از واریس


اسکلروتراپی

درمان واریس

اسکلروتراپی یک نوع تزریق است که باعث می‌شود ورید واریسی بسته شده و قابل مشاهده نباشد. در طی انجام مراحل اسکلروتراپی، پزشک شما از سوزن برای تزریق یک ماده شیمیایی خاص به رگ استفاده می‌کند که باعث می‌شود دیواره‌های ورید متورم و جمع گردند و در نهایت بسته شوند. جریان خون به طور کامل متوقف می‌شود و در نهایت ورید به اسکار (جای زخم) تبدیل می‌شود و از بین می‌رود.

درمان‌های سطحی با استفاده از لیزر

علت واریس
 •  لیزر درمانی معمولاً در وریدهای کوچکتر استفاده می‌شود. یک نور لیزر قوی روی ورید واریسی در شات‌های کوتاه استفاده شده و در نهایت باعث ناپدید شدن این رگ‌ها می‌شود. درمان لیزر معمولاً برای وریدهای واریسی بزرگتر از 1/10 اینچ (3 میلی متر) انجام می‌گردد.
 •  درمان‌های لیزر می‌توانند برای مدت 15 تا 20 دقیقه طول بکشند و برای از بین رفتن رگ‌های واریسی، ممکن است نیاز به دو تا پنج جلسه درمان داشته باشید.
 •  هیچ مواد شیمیایی یا برشی جهت درمان با استفاده از لیزر ایجاد نمی‌شود، اما لیزر می‌تواند در عین حال دردناک باشد.

تخریب حرارتی داخل رگی

پیشگیری از واریس
 •  جهت درمان تخریب حرارتی داخل رگی، لیزرها یا امواج رادیویی برای تخریب ورید با حرارت قوی استفاده می‌شوند. سپس رگ‌های واریسی بسته می‌شوند و از بین می‌روند. رگ‌های واریسی عمیق‌تر به نام رگ‌های سافنوس معمولاً با استفاده از این روش درمان می‌شوند.
 •  پزشک شما یک کاتتر یا لوله کوچک را به ورید واریسی وارد می‌کند و از طریق آن یک پروب کوچک وارد رگ می‌شود. امواج لیزری یا رادیویی از طریق نوک این پروب وارد ورید شده و موجب بسته شدن ورید می‌شوند.
 •  در رگ‌های سالم در اطراف ورید بسته، خون جریان می‌یابد. رگ‌های واریسی روی سطح که به ورید درمان شده متصل می‌شوند، معمولاً ظرف مدت کوتاهی پس از درمان بسته می‌شوند.

برش دادن و بستن رگ

علائم واریس پا

در طی روش برش دادن و بستن، وریدهای واریسی بسته شده و از طریق برش‌های کوچکی که روی پوست ایجاد می‌شوند، از روی پا برداشته می‌شوند. این درمان در گذشته معمول بوده است، اما به طور کلی برای بیمارانی که نمی‌توانند از طریق تخریب حرارتی داخل ورید اقدام به درمان واریس و ورم پا کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از این که رگ‌ها از بین رفتند، رگ‌های عمیق معمولاً مسئولیت رگ‌های درمان شده را در دست می‌گیرند، بنابراین جریان خون نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

فلبکتومی آمبولیتیک

VARAM-PA-AZ-VARID6

برای انجام درمان واریس و ورم پا با استفاده از روش فلبکتومی آمبولیتیک، برش‌های کوچکی جهت از بین بردن رگ‌های واریسی کوچک نزدیک به سطح پوست اعمال می‌شوند.

 •  قلاب‌های کوچک از طریق برش‌های کوچک در پوست وارد می‌شوند. رگ‌ها از طریق این برش‌ها بیرون آورده می‌شوند.
 •  برای انجام این عمل جراحی بیهوشی موضعی در پا انجام می‌گیرد اما بیهوشی به طور کامل اعمال نمی‌شود.

جراحی آندوسکوپی ورید

درمان قطعی واریس پا

در درمان واریس و ورم پا به روش جراحی آندوسکوپی ورید، آندوسکوپ در داخل ورید قرار داده شده و برای بستن رگ از سمت داخل استفاده می‌شود.

 •  این درمان به طور کلی فقط برای وریدهای واریسی ایجاد می‌شود که باعث بروز زخم‌های پوستی می‌گردند.
 •  پزشک یک برش کوچک روی پوست نزدیک ورید واریسی را انجام می‌دهد. آندوسکوپ که در واقع یک دوربین کوچک است که به انتهای یک لوله نازک متصل می‌باشد، به داخل رگ وارد شده و از طریق آن عبور می‌کند. یک دستگاه در انتهای لوله رگ را می‌بندد.

پیشگیری از واریس پا


استفاده از جوراب‌های واریس

 •  جوراب‌های واریس الاستیک، فشارهای درمانی روی رگ‌های پای فرد بیمار ایجاد می‌کند، درد پا را کاهش می‌دهد و به طور موقت رگ‌های واریسی را در حالت چک نگه می‌دارد. جوراب‌های واریس اغلب در قسمت مچ پا تنگ هستند و به تدریج که به سمت بالا می‌روند، آزادتر می‌شوند. این امر موجب تشویق جریان خون به سمت قلب شما می‌شود. با این حال، استفاده از جوراب‌های واریس برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت رگ‌های واریسی یا جلوگیری از ایجاد وریدهای واریسی جدید ضمانت نمی‌شود.
 •  جوراب‌های طبی درمان در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارند. برای اکثر افراد مبتلا به وریدهای واریسی یک جوراب واریس کلاس اول (طبی ملایم) یا کلاس دوم (طبی متوسط) تجویز می‌شوند. جوراب‌های طبی در رنگ‌های مختلف، طول (تا زانو یا ران) و سبک‌های مختلف (پوشش کا پا یا پوشش تا انگشتان پا) در دسترس هستند.
 •  در حالی که جوراب‌های طبی می‌توانند گردش خون را در پاها افزایش دهند، به احتمال زیاد باید آن‌ها را در تمام طول روز بپوشید تا نتایج قابل توجهی را مشاهده کنید، جوراب‌های طبی می‌توانند پاهای شما را گرم و دچار تعریق کنند و شما باید هر سه تا شش ماه یک جوراب جدید را جایگزین کنید.

اجتناب از ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی

نگه داشتن پاها در یک موقعیت برای مدت طولانی مدت باعث کاهش گردش خون در پاها می‌شود و می‌تواند باعث خونریزی در رگ‌های شما گردد. تمرکز روی تعویض یا تغییر موقعیت پاهای شما برای حفظ گردش جریان خون لازم است.

 •  موقعیت خود را هر 30 دقیقه یا بیشتر تغییر دهید. در اطراف دفتر کار خود پیاده روی کنید و اگر انجام این کار امکان پذیر نیست، هر 30 دقیقه یک بار بلند شوید و دست‌ها و پاهای خود را بکشید.

پاهایتان را در هنگام نشستن بالا نگه دارید و به صورت ضربدری قرار ندهید

بالا بردن پاها در هنگام نشستن می‌تواند فشار روی عروق خونی شما را کاهش دهد. ضربدری قرار ندادن پا در هنگام نشستن نیز می‌تواند فشار بر رگ‌های شما را کاهش دهد.

 •  در صورت امکان، پای خود را روی یک چهارپایه یا صندلی دیگری قرار دهید تا گردش خون در پاها بهبود یابد. گاهی اوقات پاهای خود را بلند کنید تا آن‌ها بالاتر از قلب شما قرار گیرند.

ورزش منظم

انجام دادن تمرینات ورزشی متوسط در طول روز، می‌تواند گردش خون و میزان عضلات را در پاها افزایش دهد. ورزش به طور منظم نیز در صورت نیاز به کاهش وزن کمک می‌کند. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، از بین رفتن اضافه وزن باعث کاهش فشار روی پاها و کوچک شدن و کاهش رگ‌های واریسی می‌گردد.

حفظ رژیم غذایی متعادل

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه می‌تواند سطوح نمک شما را حفظ کند و میزان فیبر را بالا ببرد، بنابراین فشار خون را تثبیت کرده و باعث کاهش فشار روی رگ‌های شما می‌شود.

 •  یک رژیم غذایی کم نمک موجب کاهش تورم در پاها ناشی از احتباس آب می‌شود. شما همچنین باید از غذاهای غنی از فیبر شامل دانه‌های کامل مثل برنج و چینوا استفاده نمایید. بیوفلاوونوئیدهای موجود در توت‌های تیره، سبزیجات دارای برگ سبز تیره مانند کلم بروکلی و اسفناج، سیر و پیاز نیز به سالم ماندن رگ‌های شما کمک می‌کند.

مرتبط: دکتر واریس پا، عکس واریس پا، درمان واریس پا با زالو، انواع واریسف علت واریس در جوانی، پماد واریس، درمان سریع واریس، هزینه درمان لیزر واریس پا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس