بیماری واریس، علائم و درمان

bimarivaris

رگ‌های واریسی، که به واریکوز یا واریکوزیته نیز شناخته می‌شوند، زمانی رخ می‌دهند که رگ‌هایتان بزرگ، و منبسط شده و پر از خون می‌شوند. رگ‌های واریسی معمولا متورم و برجسته و دارای رنگ بنفش یا قرمز هستند و اغلب دردناک نیز می‌باشند. این وضعیت، به ویژه در زنان بسیار شایع است. حدود 25 درصد از همه بزرگسالان دارای وریدهای واریسی هستند. در بیشتر موارد، رگ‌های واریسی در پایین پاها ظاهر می‌شوند.

بیماری واریس پا یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در مشاغلی که نیاز به ایستادن و یا نشستن های طولانی مدت دارند نظیر رانندگان، کارمندان، خلبانان، آرایشگران و غیره می‌باشد. این بیماری همچنین در دوران بارداری نیز شایع است. یکی از بهترین روش‌های درمان و پیشگیری از واریس در شرایط ذکر شده، استفاده از جوراب های طبی واریس می‌باشد. شرکت محور پزشکی آسیا، یکی از تخصصی‌ترین مراکز توزیع و فروش انواع جوراب‌های واریس در ایران است که به صورت کارشناسی شده و تخصصی آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول می‌توانید با شماره‌های 02188991471 و 02188991472 تماس بگیرید.

دلایل واریس


واریس زمانی رخ می‌دهد که رگ‌ها به درستی کار نکنند. رگ‌ها دارای دریچه‌های یک طرفه هستند که مانع از برگشتن خون به سمت عقب می‌شود. هنگامی که این دریچه‌ها به درستی کار نکنند، خون به جای رفتن به سمت قلبتان شروع به تجمع در رگ‌ها می کند. سپس رگ‌ها بزرگ می‌شوند. رگ‌های واریسی اغلب روی پاها تاثیر می‌گذارند. یعنی رگ‌هایی که از قلب شما دورتر هستند، گرانش باعث می‌شود که بالا رفتن جریان خون سخت‌تر باشد.

برخی از علل احتمالی واریس عبارتند از:

 • بارداری
 • یائسگی
 • سن بالای 50 سال
 • ایستادن طولانی مدت
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی واریس پا

علائم


علائم ابتدایی واریس پا، رگ‌های بسیار قابل مشاهده و بدشکل معمولا روی پاها می‌باشد. ممکن است درد، ورم، سنگینی و احساس ناراحتی در بالا یا در اطراف رگ‌های بزرگ شده داشته باشید. در برخی موارد، نیز ممکن است تورم و تغییر رنگ ایجاد شود. در موارد شدید، رگ‌ها به طور قابل توجهی خونریزی می‌کنند و زخم‌های واریسی می‌توانند شکل بگیرند.

انواع


انواع مختلفی از واریس وجود دارد، مانند:

 • رگ‌های واریسی خرطومی: این رگ‌ها نزدیک به سطح پوست و ضخیم و چاق هستند. اغلب طول بلندی دارند و ناخوشایند به نظر می‌رسند.
 • رگ‌های واریسی رتیکولر: این رگ‌ها قرمز هستند و گاهی اوقات در یک شبکه نزدیک به هم قرار گرفته‌اند.
 • رگ‌های واریسی تلانژکتازی: که به رگ‌های رشته‌ای و یا عنکبوتی نیز شناخته می‌شوند، خوشه‌های کوچکی از رگ‌های آبی یا قرمز هستند که گاهی اوقات بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند؛ این رگ‌ها بی‌خطر هستند و بر خلاف رگ‌های واریسی خرطومی در زیر سطح پوست برجسته نمی‌شوند‌.

تشخیص واریس


پزشک شما برای تشخیص وریدهای واریسی احتمالا پاهایتان و رگ‌های قابل مشاهده را در حالی که ایستاده یا نشسته هستید، معاینه خواهید کرد. پزشک ممکن است در مورد هر گونه درد یا علائمی که دارید، از شما سوال بپرسد.

پزشک شما همچنین ممکن است برای بررسی جریان خونتان انجام یک سونوگرافی را توصیه نماید، این آزمایش غیر تهاجمی است و از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کند. این آزمایش به پزشک این امکان را می‌دهد که چگونگی جریان خون در رگ‌های شما را مشاهده کند.

بسته به محل، ممکن است به منظور ارزیابی بیشتر رگ‌های شما یک ونوگرام انجام شود. در طول این آزمایش، پزشک‌ت یک رنگ مخصوص به پاها تزریق می‌کند و عکس اشعه ایکس از ناحیه می‌گیرد. رنگ بر روی اشعه ایکس ظاهر می‌شود و به پزشک‌ امکان دید بهتر از چگونگی جریان خون را ارائه می‌دهد. آزمایشاتی مانند اولتراسوند و یا ونوگرام کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که اختلال دیگری مانند لخته شدن خون یا انسداد باعث درد و تورم در پاها نشده است.

درمان واریس


کمپرس درمانی

bimarivaris1

مفهوم کمپرس درمانی بر اساس یک اصل مکانیکی ساده و کارآمد است؛ استفاده از یک پوشش کشی در اطراف پا. با فشرده‌سازی اندام توسط کمپرس درجه بندی شده (قوی‌ترین حالت در قسمت مچ پا و کاهش فشار به سمت بالای پا) به صورت محکم به بازگشت وریدی کمک می‌کند، فشار وریدی را کاهش می‌دهد، مانع از گرفتگی وریدی و بدتر شدن دیواره ورید می‌شود، و با کمک کردن به بدن برای حرکت خون به سمت بالا برخلاف جاذبه، درد و سنگینی پا را به طور موثری برطرف می‌کند.

این درمان توسط یک پزشک برای درمان فلبیت، ترومبوز و مراقبت پس از جراحی، اسکلروتراپی و هر نوع دیگر از درمان واریس تجویز می‌شود و همچنین برای رفع تمام بیماری‌های مزمن وریدی دردناک (سنگینی پا، رگ‌های واریسی، ادم، زخم‌های پا) مناسب است.

همچنین کمپرس درمانی می‌تواند برای جلوگیری از مشکلات مربوط به ورید در دوران بارداری و مسافرت‌های با مسیر طولانی تجویز شود. در صورت عدم وجود موارد منع مصرف مثل نارسایی شریانی شدید، حتی می‌توانید جوراب واریس با فشار کمتر را بدون نسخه خریداری کنید. بسته به فرآیند آسیب شناسی، کمپرس درمانی پزشکی می‌تواند به شکل‌های مختلفی اعمال شود: جوراب، پابند، جوراب شلواری یا باند.

اثرات کمپرس

 • جریان خون وریدی را افزایش می‌دهد.
 • حجم خون وریدی را کاهش می‌دهد.
 • ریفلاکس وریدهای سطحی و / یا عمیق را کاهش می‌دهد.
 • فشار خون وریدی بالارفته را کاهش می‌دهد.
 • میزان ادم در بافت را کاهش می‌دهد.
 • تخلیه مواد مضر را افزایش می‌دهد.
 • تورم را کاهش می‌دهد.
 • فرآیندهای بازسازی را حفظ می‌کند.
 • حرکت تاندون‌ها و مفاصل را بهبود می‌بخشد.

شرکت محور پزشکی آسیا با سال‌ها تجربه در خصوص انواع جوراب‌های واریس و خاصیت فشار درمانی آن‌ها، بهترین انواع جوراب‌های واریس را به شما خریداران گرامی ارائه می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول می‌توانید با شماره‌های 02188991471 و 02188991472 زیر تماس بگیرید.

 

تغییر در سبک زندگی

تغییرات زیر می‌تواند به جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن رگ‌های واریسی کمک کند:

 • از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • کاهش وزن داشته باشید یا وزن ایده‌آل خود را حفظ کنید.
 • برای بهبود گردش خون ورزش کنید.
 • از پابند یا جوراب‌های واریس استفاده کنید.

اگر در حال حاضر از واریس پا رنج می‌برید، باید این مراحل را برای جلوگیری از وریدهای واریسی جدید انجام دهید. همچنین باید پاهای خود را در زمان استراحت یا خواب بالا نگه دارید.

جراحی

اگر تغییر در سبک زندگی موثر نبود یا اگر وریدهای واریسی باعث درد زیادی می‌شوند و یا سلامت کلی شما را به خطر می‌اندازند، پزشک‌ ممکن است یک روش تهاجمی را امتحان کند. بستن و نواری کردن رگ یک درمان جراحی است که نیاز به بیهوشی دارد. در طول این فرآیند، جراح شما برش‌هایی روی پوستتان ایجاد می‌کند، رگ‌های واریسی را می‌برد و از داخل برش‌ها آنها را برمی‌دارد. اگر چه درمان‌های به روز شده جراحی‌های رگ به میان آمده است، ولی بخاطر در دسترس بودن گزینه‌های جدیدتر و کم تهاجمی‌تر معمولا کمتر انجام می‌شوند.

گزینه‌های درمانی دیگر

در حال حاضر، طیف گسترده‌ای از گزینه‌های درمانی کم تهاجمی برای واریس پا وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • اسکلروتراپی، استفاده از یک تزریق شیمیایی مایع یا فوم برای جلوگیری از ایجاد ورید بزرگتر
 • میکرواسکلروتراپی، استفاده از یک تزریق شیمیایی مایع برای بستن رگ‌های کوچکتر
 • جراحی لیزری، استفاده از انرژی نور برای مسدود کردن ورید
 • درمان ریشه‌کن کردن رگ‌زایی، استفاده از رادیوفرکانسی و گرمایی برای بستن رگ
 • جراحی اندوسکوپی ورید، استفاده از یک اسکوپ نوری کوچک که داخل یک برش کوچک برای بستن ورید قرار می‌گیرد.

قبل از انتخاب روش، باید در مورد گزینه‌های درمانی و خطرات آنها با پزشک خود صحبت کنید. روش پیشنهادی به علائم، اندازه و محل واریس بستگی دارد.

بارداری و رگ‌های واریسی


زنان در دوران بارداری بیشتر از هر موقع مستعد ابتلا به واریس پا هستند. زنان باردار خون بیشتری در بدنشان دارند؛ این مسئله فشار اضافی بر روی سیستم گردش خون ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، تغییرات در سطوح هورمون می‌تواند منجر به استراحت دیواره رگ‌های خونی شود. هر دو این عوامل، خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهند. همانطور که رحم رشد می‌کند، فشار بیشتری روی رگ‌های ناحیه لگن مادر ایجاد می‌شود. در اکثر موارد، واریس پس از دوران بارداری از بین می‌رود؛ این در همه موارد صادق نیست، و گاهی اوقات، حتی اگر رگ‌های واریسی بهبود یابند، ممکن است برخی از آنها قابل مشاهده باقی بمانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *