بهبود لنف ادم: فشار درمانی با محصولات پنوماتیک (جوراب، آستین و تشک)

بهبود-لنف-ادم

دستگاه فشاری لنفا به صورت متناوب از بیرونی‌ترین بخش اندام به سمت مرکز بدن فشار وارد می‌کند. موج فشار از طریق ۲۴ محفظه قابل تورم هم‌پوشانی شده در داخل یک گن مخصوص ایجاد می‌شود که دور ناحیه‌ی تحت درمان بسته می‌شود. هر محفظه به ترتیب متورم می‌شود و یک حرکت ماساژ هدایت شده‌ ملایم را اعمال می‌کند که به مایع لنفاوی گیر افتاده کمک می‌کند تا راه خود را به سمت کانال‌های لنفاوی باز پیدا کند. بعد از اتمام این دوره تناوب، دستگاه فشار را رها می‌کند و به رگ‌های لنفاوی اجازه‌ی پر شدن را می‌دهد. سپس این فرایند مجدداً شروع می‌شود و برای مدت زمان تجویز شده برای درمان تکرار خواهد شد.

بیماران مبتلا به لنف ادم، به ویژه افرادی که عوارض شدید ویژه‌ای دارند، ممکن است از استفاده ترکیبی از روش‌های مختلف درمان بهره ببرند. به ویژه روش‌هایی که مفید هستند عبارتند از: یک رژیم ترکیبی از تخلیه لنفاوی دستی و پنتوماتیک. لنف ادم یک اختلال مزمن است، اما می‌تواند به طور موثر درمان شود و کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشد. این درمان را می‌توان به طور کامل در کلینیک و یا با بخش درمان پنتوماتیک انجام شده در خانه بیمار انجام داد. این درمان فشاری به بیماران امکان استقلال و کارآیی درمان خانگی را با اضافه کردن مزایای در ارتباط بودن با درمانگر ماهر می‌دهد. درمانگر می‌تواند درمان را زیر نظر داشته باشد و مطمئن شود همه چیز در توالی است.

شرکت محور پزشکی آسیا اولین و تخصصی‌ترین مرکز توزیع و ارائه‌ی محصولات پنوماتیک جهت درمان بیماری لنف ادم، آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به شما هم‌میهنان عزیز می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول با شماره‌های  02188991471و 02188991472 تماس حاصل فرمایید.

انواع پنتوماتیک یا درمان فشاری


آستین بازو

انواع-پنتوماتیک-یا-درمان-فشاری

این لباس، درمان برای لنف ادم پست ماستکتومی را آسان می‌کند و درمانی مؤثر در لنف ادم بازو، سینه و پایین تنه در کلینیک و خانه است. آستین پنوماتیک با زیپ طراحی شده است، به طوری که می‌تواند در یک طرف پوشیده شود، درست مانند ژاکت. به راحتی با استفاده از قلاب در پهلو در یک دست قرار می‌گیرد. همانطور که هوا لباس را پر می‌کند، ساخت داخلی منحصر به فرد، آستین پنوماتیک را با بدن بیمار برای درست اندازه شدن شدن و بهترین درمان مطابقت می‌دهد. پاک کردن سطوح نایلون روکش‌دار نرم را می‌توان با مالش دادن سطح، آسان کرد. این برای پاسخگویی به نیازهای بیماران مبتلا به لنف ادم شدت بالا طراحی شده است. این کل بازو، شانه و یک طرف پشت، قفسه سینه و شکم را درمان می‌کند. عمل ماساژ فشاری و ترتیبی، غدد لنفاوی را برای جذب مایعات و پروتئین فعال می‌کند و مایعات در اطراف انسدادها را در نواحی سالم برای جذب به کار می‌اندازد. این روش، درمانی ملایم و هدفمند را برای زیر بغل ارائه می‌دهد، زیرا این ناحیه اغلب نیاز به درمان در بیماران مبتلا به لنف ادم پست ماستکتومی به علت حذف غده لنفاوی یا آسیب ناشی از تابش دارد. آستین پنوماتیک برای پاسخگویی به نیازهای بیماران طراحی شده است:

 • این ساخت پیمانه‌ای و ژیپ‌دار بودن پوشیدن و درآوردن آن را آسان می‌کند.
 • با شکل بدن بیمار وفق می‌شود. فشرده سازی زیر بغل برای تخلیه‌ی زیر بغل مورد هدف است.
 • دست، سینه، شانه، پشت و شکم را درمان می‌کند.
 • فشرده‌سازی شیب‌دار مدرج به طور کامل قابل تنظیم برای پاسخگویی به نیازهای خاص مانند فیبروز یا مناطق حساس است.
 • برای بهداشت مناسب، راحت تمیز می‌شود.

منع مصرف

استفاده از سیستم‌های درمان فشرده‌سازی پنتوماتیک در صورت وجود هر گونه از عارضه‌های زیر توصیه نمی‌شوند:

 • ترومبوز سیاهرگی عمقی یا آمبولی ریه شناخته شده یا مشکوک
 • در طول فرایند التهاب وریدها
 • عفونت حاد از اندام آسیب دیده
 • نارسایی احتقانی قلب
 • تَصَلُّبِ شَرایین یا آترواسکلروزیس شدید یا سایر بیماری‌های عروقی ایسکمیک
 • هر شرایطی که در آن افزایش بازگشت جریان خون و لنفاوی نامطلوب باشد.

اقدامات احتیاطی

به علت حرکت مایعات در بدن هنگام استفاده از این سیستم، مراقب بیماران مبتلا به بیماری قلبی باشید. استفاده از فشار بالا برای بیماران مبتلا به بیماری انسدادی شریان‌های محیطی توصیه نمی‌شود. ناحیه شکمی نباید در دوران بارداری درمان شود. در صورت استفاده از آستین پنوماتیک 1 تا 75 در طول بارداری، سلول‌های هوا بر روی شکم قبل از استفاده باید قطع شوند.

LymphaPod

LymphaPod

سیستم لینفا پود (LymphaPod) یک سیستم درمانی فشرده‌سازی پنوماتیک ترتیبی است که به طور خاص برای بیمار بزرگتر طراحی شده است، که درمانی موثر برای لنفادم و نارسایی وریدی ارائه می‌دهد. بیماران بزرگتر مبتلا به لنف ادم نیازهای خاصی دارند. لنف ادم آنها اغلب در بالای ران‌ها، مفصل ران و شکم ظاهر می‌شود، نواحی‌ای که با لباس‌های استاندارد مخصوص پا نمی‌توانند درمان شوند. سیستم LymphaPod یک سیستم مراقبت خانگی است که برای درمان بیماران بزرگتر مبتلا به تحرک محدود طراحی شده است. این کل قسمت پایین بدن، از جمله پاها، باسن و شکم را درمان می‌کند.

مشخصات محصول

ویژگی‌های محصول عبارتند از:

 • کل قسمت پایین بدن را درمان می‌کند تا ادم در پاها، مفاصل ران، شکمو باسن را کاهش دهد، و غدد لنفاوی و بازگشت جریان خون را افزایش می‌دهد.
 • تاکید ویژه روی قسمت داخل ران، برای درمان آویزهای داخل ران
 • طراحی شده برای استفاده در بیماران با تحرک محدود (برخی از بیماران ممکن است نیاز به کمک)
 • یک اندازه مناسب برای بیماران از 350 تا 700 پوند است.
 • 40 اتاق یا فشای خالی هوای روی هم افتاده ماساژ ترتیبی با فشار کاملا قابل تنظیم در 4 تا 12 ناحیه ارائه می‌دهد.

منع مصرف

استفاده از سیستم‌های درمان فشاری پنوماتیک در صورت وجود هر یک از موارد زیر توصیه نمی‌شود:

 • ترومبوز سیاهرگی عمقی یا آمبولی ریه شناخته شده یا مشکوک
 • در طول فرایند التهاب وریدها
 • عفونت حاد از اندام آسیب دیده
 • نارسایی احتقانی قلب
 • تَصَلُّبِ شَرایین یا آترواسکلروزیس شدید یا سایر بیماری‌های عروقی ایسکمیک
 • هر شرایطی که در آن افزایش بازگشت جریان خون و لنفاوی نامطلوب باشد.

زانو بند فشاری

زانو-بند-فشاری

زانو بندهای پنتوماتیک برای درمان راحت و موثر تمام ساق پا، پا و مچ پا طراحی شده‌اند. زانو بندهای پنتوماتیک در اندازه‌های متنوعی با بسته شدن زیپ یا قلاب در دسترس هستند. پارچه نایلون غیر کششی پوشش داده شده برای تمیز کردن از نظر بهداشتی آسان است.

شلوار فشاری

شلوار-فشاری

طراحی شده با توجه به اصول تخلیه لنفاوی دستی، شلوار فشاری دارای 24 سلول فشرده‌سازی روی هم افتاده است و در حالیکه درمان دو طرفه کامل اندام تحتانی را فراهم می‌کند، تمام قسمت‌های پایین بدن، از جمله شکم و ناحیه کشاله ران را درمان می‌کند.

پرسش‌های متداول


سوالات متداول در مورد پنتوماتیک عبارتند از:

تلمبه‌های ترتیبی با فشار شیب مدرج بهترین دستگاه‌ها برای کاهش میزان مایع لنفاوی بیش از حد در اندام را در یک روش راحت و کارآمد ارائه می‌دهند. این تلمبه‌ها به همان شیوه‌ای که بدن از آن استفاده می‌کند هنگام استفاده از تلمبه عضلانی خود عمل می‌کنند. بدن از گروه‌های عضلانی مختلف برای حرکت مایع لنفاوی از طریق کانال‌ها استفاده می‌کند.

پروتکل‌های پیشنهادی با تلمبه شما ارائه شده‌اند. این پیشنهادات را دنبال کنید مگر اینکه غیر از این توسط پزشک یا درمانگر دستور داده شود. هرگز فشار را افزایش ندهید، مگر اینکه پزشک یا درمانگر شما گفته باشد که این کار را انجام دهید. باید در درمان خود به وضع ثابت برسید و احساس کنید که به کاهش بیشتری دست نمی‌یابید، فشار را کاهش دهید و پیشرفت خود را کنترل کنید. ممکن است که شما از فشار بیش از حد استفاده کنید.

پروتکل‌های پیشنهاد شده با تلمبه ارائه شده طراحی شده‌اند تا به شما برای به دست آوردن حداکثر مزیت از درمان خود کمک کنند. مجددا باید این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، مگر اینکه غیر از آن توسط پزشک یا درمانگر شما دستور داده شود. در برخی موارد شدید، پزشک و یا درمانگر ممکن است از پروتکل‌های ارائه شده بر اساس شرایط شما منحرف شود.

این تلمبه را می‌توان در بیماران مبتلا به زخم‌های وریدی و یا زخم‌های باز استفاده کرد تا زمانی که دیگر علائم عفونت یا سلولیت درمان نشده وجود نداشته باشد. اگر شما سلولیت دارید، می‌توانید به محض اینکه آنتی بیوتیک‌ها حداقل 72 ساعت تجویز شده‌اند، از تلمبه استفاده کنید. علائم و نشانه‌های عفونت یک احساس غیر طبیعی گرمای شدید، بثورات، رگه‌های قرمز، درد یا تب می‌باشند. اگر یک یا چندتا از این علائم در هنگامی که تحت درمان فشرده‌سازی هستید رخ دهند، درمان خود را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. زخم‌ها باید با پانسمان‌های مناسب پوشانده شوند و توصیه می‌شود که روزانه پانسمان را عوض کنید. شما باید بعد از درمان با تلمبه بلافاصله پانسمان خود را تمیز و عوض کنید. زخم‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای در حین درمان تلمبه تخلیه می‌شوند، این امری طبیعی است.

لباس فشرده‌سازی به خصوص برای حفظ و حمایت از اندام طراحی شده است، نه برای کاهش اندازه آن. برای جلوگیری از گرانش از کشیدن مایع به سمت پایین در اندام، باید از لباس مخصوص در صبح استفاده شود. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، لباس مایع را به دام خواهد انداخت و به راحتی اندازه نمی‌شود. بیمار باید از دستکش لاستیکی برای کمک به استفاده از لباس استفاده کند، زیرا اینها باعث کاهش لغزش و ساده‌تر شدن برنامه می‌شوند. لباس باید روزانه پوشیده شود و در شب کنده شود. لباس‌های فشرده‌سازی در سبک‌های استاندارد و سفارشی در دسترس هستند. چندین شرکت برای انتخاب وجود دارد، انتخاب نهایی معمولا به زیبایی و هزینه محدود می‌شود. لباس‌ها معمولا تا 6 ماه دوام دارند، پس از آن بیمار باید دوباره لباس را عوض کنید. بیمار باید هربار که لباس جدیدی تجویز می‌شود دوباره اندازه‌گیری شود تا هر گونه تغییر در اندازه اندام (بزرگتر یا کوچکتر) به حساب آید. لباس‌های فشرده‌سازی در ماشین شسته می‌شوند، اما به نظر می‌رسد زمانی که دست شسته شوند بیشتر دوام خواهند داشت. بیمار می‌داند زمانی که اندام در پایان روز کمی دچار تورم می‌شود یا هنگامی که علائم کشش در پارچه‌ی لباس می‌بینند، وقت آن رسیده است که لباس را عوض کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *