درباره جوراب واریس

جوراب واریس

پوشیدن جوراب واریس یکی از آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های درمان واریس است. در واقع فشرده‌سازی درمانی یکی از اصول مهم درمان انواع واریس است. جوراب واریس آن دسته از رگ‌های سطحی را فشرده می‌کند که به سطح پا نزدیکتر هستند. به این ترتیب خون بیشتری به سمت سیستم عروق عمقی کشیده می‌شود که در نهایت فشار رگ‌های پا و به تبع آن ورم پا را کاهش می‌دهد.

در این مقاله  به تمامی سوالات شما درباره جوراب واریس از قبیل:

جوراب واریس چیست؟
آیا جوراب واریس مفید است؟
انواع جوراب واریس و قیمت آنها،
جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟
جوراب واریس در بارداری؟
قیمت جوراب واریس وریمد؟
جوراب واریس را از کجا تهیه کنیم؟

پاسخ داده شود. با ما همراه باشید.

جوراب واریس

واریس چیست؟

رگ‌های واریسی، رگ‌های بزرگ شده و بیرون زده‌ای است که معمولاً روی پا مشاهده می‌شود. رگ‌های واریسی پیچ خورده و برجسته است و معمولاً به رنگ آبی یا بنفش تیره است. بسیاری از بیماران مبتلا به واریس هیچ گونه علائمی ندارند، اما شماری از بیماران از ضربان داشتن، درد، یا خارش پاها رنج می‌برند. این علائم عموماً در اثر ایستادن طولانی مدت تشدید می‌شود.

عوراض واریس

واریس زمانی بروز می‌یابد که خون در سیاهرگ‌ها جمع شود و باعث بزرگ شدن آنها بشود. دلیل ابتلا به واریس در تمامی موارد مشخص نیست، اما متخصصین عامل‌های خطر متعددی را موثر می‌دانند. واریس همواره نیاز به جراحی ندارد، اما چنانچه بیمار دچار درد یا ناراحتی شود و عوارض آزاردهنده‌ای مانند زخم‌های واریسی بروز یابد، جراحی ضرورت خواهد یافت. برخی بیماران نیز برای رفع ظاهر ناخوشایند رگ‌های عنکبوتی و به دلایل زیبایی به انجام جراحی تمایل دارند.

علائم واریس

برجستگی عروق وریدی سطحی در اندام تحتانی و پیچ خوردگی آنها، خستگی فرد در هنگام ایستادن ، احساس سنگینی و درد اندام تحتانی و درد پشت ساق پا، از مهمترین نشانه های واریس است .

وارد آمدن ضربه های سطحی موجب پارگی عروق می شود که کبودی زیرپوست ، خونریزی و ایجاد لکه های قهوه ای زیر جلدی را به دنبال دارد و از مهمترین عوارض جانبی واریس محسوب می شود.

در اثر تشدید فشارهای وریدی و خونریزی های مکرر، بافتهای پوستی دچار اختلال می شود و در اطراف قوزک پا، زخمهای دردناکی به وجود می آید که در صورت تماس با میکروب های خارجی ، عفونی خواهند شد.

سن بروز واریس ،20 سالگی است که با افزایش سن ، در میانسالی و بزرگسالی نیز ایجاد می شود؛ اما در سن کمتر از 20 سالگی بندرت بروز می کند.

شیوع واریس در زنان به علت عوامل هورمونی و زایمان ، بیشتر از دیگران است ، ایستادن مداوم و ثابت ، زمینه را برای ایجاد واریس فراهم می کند و افرادی که مجبور به ایستادن دایمی هستند، باید وضعیت خود را برای مدتی به حالت نشسته و درازکش تبدیل کنند و پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهند و با ماساژ ملایمی ، تخلیه وریدی را تشدید کنند و همچنین از فشار مداوم بر سیستم وریدی بپرهیزند.

جوراب‌ واریس چگونه کار می‌کنند؟

پوشیدن جوراب واریسی کمک می‌کند تا خون از پایین پا به سمت قلب جریان یابد.

آیا جوراب واریس مفید است؟

این جوراب، فشار را روی پاها و قوزک پا اعمال می‌کنند، که میتواند به کاهش قطر رگ‌های اصلی با افزایش حجم و سرعت جریان خون، همچنین به جلوگیری از بازگشت خون به سمت پایین یا به صورت جانبی به رگ‌های سطحی کمک کند.

چه افرادی باید جوراب واریس بپوشند؟

اگر وریدهای(رگهای) واریسی یا ورید عنکبوتی دارید یا فقط جراحی داشته‌اید، در موراد زیر ممکن است پزشک شما جوراب‌های واریس برای شما  تجویز کند.

 • افراد مبتلا یا در معرض خطر به مشکلات گردش خون، مانند ترومبوز وریدی عمیق، ورید واریسی یا دیابت
 • افرادی که عمل جراحی کرده‌اند
 • کسانی که نمی‌توانند رختخواب خود را ترک کنند یا مشکلات زیادی برای حرکت دادن پاهای خود دارند
 • افرادی که تمام روز در محل کار سرپا هستند
 • افرادی که تمام روز در محل کار نشسته اند
 • ورزشکاران
 • زنان باردار
 • افرادی مانند خلبانان که مدت زمان طولانی در هواپیما سپری می‌کنند

آیا استفاده از جوراب واریس برای زنان باردار مفید است؟

به زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنند و یا تحت هورمون درمانی قرار دارند، و نیز زنان باردار، افراد با سابقه خانوادگی DVT، و بسیاری از بیماریهای دیگر  توصیه میشود که از جوراب واریس استفاده کنند.
بهتر است از استفاده خودسرانه جوراب واریس طبی خودداری شود و پس از مشورت با پزشک نوع مناسب آن انتخاب و استفاده شود.

عوارض جوراب واریس

به طور معمول استفاده از جوراب واریس حس سبکی و راحتی را در پاها ایجاد می کند و برای استفاذه از آن عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است ولی بعضی از افراد بایستی از استفاده از جوراب اجتناب کنند. در واقع استفاده از این جوراب می تواند مشکلات آنها را تشدید  و سلامتی آنها را تهدید کند.

در هر یک از این گروهها استفاده از جوراب ممکن است با خطراتی همراه باشد  به عنوان نمونه در افراد یکه  دچار  دیابت پیشرفته همراه درگیری  شریانهای محیطی هستند جوراب میتواند باعث اختلال  خونرسانی به  بافتها  شود . همینطور در افرادیکه دچار اختلال در حس  پاها هستند  ممکن است متوجه تنگ بودن جوراب واریس نشوند و این موضوع باعث بروز مشکلاتی شود.

به زبان کلی، هر بیماری زمینه ای خصوصا دیابت و بیماری قلبی  که دارید بایستی با پزشکتان در میان بگذارید تا در خصوص استفاده از جوراب به درستی راهنمایی شوید. جوراب‌های واریس به خودی خود عوارضی ندارند اما باید توجه داشته باشید که جوراب را متناسب با سایز خود انتخاب کنید زیرا در صورتی که سایز آن کوچتر باشد در قسمت‌هایی روی پای شما چین می‌خورد و باعث مسدود شدن مسیر خون می‌شود. هم چنین به یاد داشته باشد که ده دقیقه بعد از پوشیدن پاهای خود را بالا نگه دارید.

قیمت جوراب واریس

از آنجا که جوراب های واریس عمداً تنگ هستند ، پوشیدن آنها دشوار است. پاها باید تمیز و خشک باشند. اگر از کِرِم یا لوسیون استفاده کرده اید، قبل از پوشیدن جوراب صبر کنید تا لوسیون جذب شود .

استفاده از جوراب های فشرده سازی می تواند عوارض جانبی داشته باشد ، از جمله:

 • پوست آسیب دیده
 • سوزش پوست
 • ناراحتی
 • تورفتگی موقت در پوست

جوراب ساق بلند ، چین خورده ، پوشیده شده به صورت نادرست و یا اندازه اشتباه بیشتر احتمال دارد مشکلاتی ایجاد کند.

اگر فرد بیش از حد طولانی جوراب ساق بلند بپوشد ، فرد احتمالاً اثرات منفی را تجربه خواهد کرد. هر روز جوراب ساق بلند را برداشته و پاها را برای علائم آسیب یا سوزش چک کنید ، در صورت لزوم از آینه استفاده کنید. اگر زمینه های جدیدی از سوزش ایجاد شده است ، با پزشک تماس بگیرید.

موارد منع مصرف

منع مطلق : بیماری انسداد شریانی و بیماری‌های قلبی

منع در کاربرد محصول :

مرطوب کردن درماتوز به علت ناسازگاری با جنس الیاف متراکم
اختلالات حسی ناشی از نوروپاتی محیطی پیشرونده

فواید جوراب‌های واریس

 • افزایش گردش خون در پاهای شما
 • تقویت عروق
 • جلوگیری از خونریزی در رگ‌های پا
 • جلوگیری ار ورم پا
 • کاهش فشار خون
 • و جلوگیری از رشد رگ زایی عمیق در پاهای شما
 • کمک به کاهش درد ناشی از واریس
 • معکوس سازی فشار خون وریدی و تقویت زه کشی لنفاوی.

چند دلیل برای استفاده از جوراب واریس

اگر هر یک از این شرایط زیر برای شما آشنا به نظر می‌رسد،  جوراب‌های متراکم می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کنند.

1- تمام روز در محل کار می‌نشینید؟

برخی از ماهیچه ساق پا به عنوان قلب دوم مراجعه میکنند. این به این دلیل است که این ماهیچه مانند پمپ ثابتی در طول حرکت و رگ‌های خونی در پایین پا عمل می‌کند و اجازه می‌دهد خون به قلب شما جریان پیدا کند.  اگر تمام روز پشت میز بنشینید،  این ماهیچه‌ها کار بسیار کمی انجام می‌دهند و این می‌تواند باعث ایجاد لخته خون در نواحی پایین‌تر پا شوند.

2- برای مدت‌های طولانی می‌ایستید!

وقتی شما برای مدت‌های طولانی می‌ایستید ساق پا مانند یک پمپ ماهیچه‌ای برای رگ‌های شما جریان خون بیشتری را ارسال میکند،  اما ایستادن در یک موقعیت به میزان زیادی اثربخشی این سیستم انتقال خون را کاهش خواهد داد.  به همین دلیل است که کارگران معاملاتی،  کارمندان خرده‌فروشی،  و کارکنان مهمان‌سراها همگی به دنبال استفاده از بهترین جوراب‌های متراکم هستند ! پاهایتان احساس خستگی کمتری خواهند کرد و زمانی که شیفت شما تمام می‌شود انرژی بیشتری خواهید داشت.

3- کاهش درد عضلانی در پاها

مطالعات نشان داده‌اند که پوشیدن جوراب‌های متراکم در حین ورزش و بازیابی می‌تواند درد عضلانی را در پاها را کاهش دهد.

همانطور که قبلا ً به خاطر دارید توضیح دادیم که چگونه با ساعت‌های طولانی نشستن،  می‌توانید لخته خون در پاهای خود ایجاد کنید. مسافت‌های دور در هواپیما می‌تواند همان تاثیر را داشته باشد.  نشستن طولانی ‌مدت در حالی که در حال پرواز،  خطر ایجاد ترومبوز وین عمیق یا لخته‌های خونی را افزایش می‌دهد.  استفاده از جوراب درمانی متراکم ابزاری عالی برای پیش‌گیری از این بیماری است.  همچنین به شما کمک می‌کند هنگام رسیدن به مقصد احساس شادابی کنید !

نکات اساسی در انتخاب نوع جوراب :

1- سطح تراکم:

میزان فشرده‌سازی در هر نوع پوشش فشاری بر اساس میلیمتر از مرکوری اندازه گیری میشود ، که با حروف اختصاری mmHg نمایش داده شده‌است . ممکن است این نماد برای تان آشنا به نظر برسد چرا که همان واحدی است که فشار خون شما به وسیله آن اندازه‌گیری می‌شود . هنگامی که یک لنگه‌ جوراب ساخته شود ، یک تولیدکننده خوب به طور فیزیکی میزان فشاری را که لنگه ‌جوراب ایجاد می‌کند ، آزمایش و ارزیابی خواهد کرد . دلیل آن همیشه محدوده است ، زیرا سطوح مختلفی از فشردگی در بخش های مختلف جوراب وجود دارد .

2- تراکم تدریجی:

تراکم مدرج در جوراب های کامپرشن (فشاری) امری کلیدی است. تراکم مدرج به این معنی است که جوراب‌های شما سطوح مختلفی از فشردگی در قسمت های مختلف مانند مچ پا و قوزک پا خواهند داشت. علاوه بر این، فشرده‌سازی صحیح گردش بیشتر جریان خون و تسریع ریکاوری در پا را ممکن می‌کند. یک لنگه ‌جوراب با سطح مناسب تراکم، میزان مناسبی از فشار را در محلی که به آن نیاز دارید، فراهم می‌کند. اگر فقط به دنبال فشردگی در ساق پا و ماهیچه خود هستید، ساق بند طبی را نیز در نظر بگیرید – اگر چه یک جفت جوراب کامپرشن خوب همان کار را انجام میدهد.

3- ساختار نرم درزها:

این ساختار تقریبا ً برای انواع پوشاک کشی مانند شلوارک ‌های دوچرخه‌ سواری ، شلوارک فشاری ، تری اتلون و غیره به کار می‌رود . یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن این است که به گونه ای دوخته میشوند که درز ایجاد نمی‌کنند و پوست شما را تحریک نمی‌کنند . دو روش برای ایجاد چنین ساختاری وجود دارد . اول تولید جوراب‌های کامپرشن (واریس) با کمترین میزان از درز -که کاملا ً ضروری هستند- و دوم ، بخیه زدن به این معنی است که درزها به اندازه ممکن صاف ، و به طور کلی غیر قابل ‌تشخیص خواهد بود . همانطور که در پوشاک مربوط به ورزش مانند شلوار تنگ و شلوار دو و یا شلوارهای ورزشی، هر چه که پول بیشتری خرج کنید ، باید انتظار داشته باشید که درز لباس‌ها کم‌تر جلب توجه کنند ، همین موضوع برای جوراب‌های واریس نیز صدق میکند.

4- جنس راحت و مناسب:

جوراب‌های واریس باید به گونه ای قابل تنفس باشند , و گر نه نمیتوان حتی برای مدت کوتاهی از آن‌ها استفاده کرد . تولید کنندگان جوراب همواره مواد مختلفی را آزمایش می‌کنند تا میزان راحتی را در جوراب بیشتر و بیشتر افزایش دهند . راحتی جوراب به خصوص در قسمت پنجه , پا و پاشنه پا بسیار اهمیت دارد . چرا که این قسمت ها در داخل کفش گرم خواهد شد خصوصا اگر کفش تان به گونه ای باشد که پا قادر به تنفس نباشد. البته پا حتی بدون کفش هم گرمای زیادی تولید میکند . جوراب‌هایی که علاوه بر راحتی و تنفس پذیر بودن رطوبت را کاهش خواهند داد معمولا گرانتر هستند.

5- جوراب ضد رطوبت:

واضح است که جوراب واریسی که اجازه فرار رطوبت را نمی‌دهد ,موجب ایجاد خارش شده و در طول زمان بوی نامطبوعی تولید می‌کند . داشتن موادی که می‌تواند رطوبت را برطرف کند و یا اجازه خروج رطوبت از جوراب را بدهد , به شما این امکان را می‌دهد که جوراب را در حین ورزش، دویدن و برای چند ساعت در طول زمان ریکاوری استفاده کنید . به دنبال جوراب‌های تولید شده از مواد پلی استر و الاستین باشید . این روش به وسیله مواد ضد آب عمل نمی‌کند , بلکه استفاده از نوعی پارچه برای کشیدن رطوبت به سرعت اجازه می‌دهد که آب درون جوراب تبخیر شود . این روش اساسا ً از تبخیر سریع استفاده می‌کند که به آن عمل مویینگی می‌گویند.

6- طول:

جوراب‌ واریس باید به اندازه کافی بلند باشند تا تمام ساق پای شما را بپوشاند و زیر مفصل زانو ختم شود . چرا که درزها و کش جورابی که زیاد بلند باشد هنگام دویدن ، پشت زانوی شما را آزرده می‌کند و اگر خیلی کوتاه باشد تراکم لازم را برای این ناحیه که بیشتر در معرض شکستگی ساق قرار دارد فراهم نمی‌کند .

7- ضخامت :

پیدا کردن یک جفت جوراب واریس مناسب، یک مساله است ، اما این که آن جوراب داخل کفش چگونه است یا چه زمانی و برای چه فعالیتی، میتوان از آن‌ها استفاده کرد مسئله دیگر. ما معمولا به دنبال جوراب های با ضخامت مناسب هستیم به گونه ای که به اندازه کافی نازک باشند تا در یک کفش یا پوتین به راحتی قرار بگیرند . به همین دلیل است که یک لنگه‌ جوراب واریس خوب ارزان نیست .تولید آن به مهندسی و طراحی نیاز دارد تا جوراب علیرغم تراکم بالا خیلی ضخیم و حجیم نباشد .

8- کمپانی تولید کننده

اصولا مکانیسم عملکرد جوراب واریس صرفاً فشار یکنواخت نیست بلکه فشار از کف و مچ پا بطرف بالا کم می شود. هدف این است که این فشار نیروی جاذبه را مهار کرده و خون را به سمت قلب هدایت کند. در همه جورابها تکنولوژی فنی این کار وجود ندارد.

اگر جوراب صحیح طراحی نشده باشد، فشاری که بر اندام وارد می کند، ممکن است باعث بهبود واریس نشود یا حتی آن را تشدید کند.در حال حاضر در سطح دنیا تعداد محدودی کمپانی دارای  این تکنولوژی بوده و جوراب استاندارد  و با کیفیت تولید می کنند.

انتخاب جوراب واریس با فشردگی مناسب

میزان فشرده‌سازی حاصل از پوشیدن جوراب برحسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود. هرچه عدد پایین‌تر، فشردگی کمتر و هر چه بالاتر باشد، فشردگی بیشتر خواهد بود.

فشرده‌سازی کم ( ۱۸ تا ۲۱ mmHg ) :
 برای جلوگیری از بیماری‌های وریدی .
ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت و روماتیسم که منجر به ضعف وریدی و کاهش الاستیسیته رگها می‌شوند .
برای درمان بعد از عملهای مربوط به سیاه‌رگ
فشار متوسط ( ۲۳ تا ۳۲ میلی‌متر ) :
 برای واریس هایی با تمایل به عود کردن ورم .
برای تورم پس از ضربه .
برای درمان زخم‌های سطحی .
برای ترومبوفیلیبیت سطحی .
برای ریکاوری بعد از عمل‌های سیاه‌رگ و اسکلتی .
برای واریس در دوران بارداری
فشرده‌سازی قوی ( ۳۴ – ۴۶ mmHg ) : 
. برای شرایط حاد و نارسایی وریدی پس از ترومبوتیک
. برای این که واریس همراه با تورم .
. برای واریس ثانویه
. برای زمان بازیابی زخم‌های جدی و مکرر ( پس از درمان زخم )
فشرده‌سازی بسیار قوی ( بالای ۴۹ mmHg ) : 
 . برای elephantiasis

کلاس های فشاری جوراب واریس

بر اساس علت استفاده از جوراب و نوع و شدت بیماری درجه فشار جوراب انتخاب می گردد. جورابهای درمانی دارای کلاسهای فشار از یک تا سه می باشد و باید این کلاس متناسب با علایم واریس و بر اساس توصیه پزشک، انتخاب شود. در جدول زیر خلاصه نحوه انتخاب درجه فشار جوراب آورده شده است:

الف- کلاس پیشگیری (15 میلی متر جیوه فشار):

ب- کلاس یک CCL1 (18 تا 23 میلی متر جیوه)

پ- کلاس دو CCL2 (23 تا 32 میلی متر جیوه)

ت- کلاس سه CCL3 (30 تا 45 میلی متر جیوه)

جدول سایزبندی

زمان مناسب پوشیدن جوراب واریس

پوشیدن جوراب واریس صبح‌ها قبل از پایین آمدن از تخت و روی زمین گذاشتن پاها بسیار مهم است. دریچه‌های سیاهرگ‌ها در حالت خوابیده و افقی عملکرد بهتری از حالت نشسته یا ایستاده دارد. در وضعیت عمودی نیروی جاذبه اثر خود را می‌گذارد و جریان خون به دلیل آسیب دیدن دریچه‌های سیاهرگ‌ها مختل می‌شود. به همین دلیل است که ساق و مچ پا معمولاً صبح‌ها بهتر است و در طول روز سنگین و متورم می‌شود.

بنابراین وقتی جوراب را صبح می‌پوشید، جوراب دریچه‌ها را در وضعیت مناسب نگه می‌دارد و خون در طول روز به خوبی در پاها جریان پیدا می‌کند.

روش پوشیدن جوراب واریس

پوشیدن و نگه داری

جوراب‌های واریس با اندازه‌های مختلف، طول و رنگ‌ها وارد می‌شوند. آن‌ها همچنین دارای نقاط قوت متفاوتی از فشرده‌سازی هستند.

پاهای شما اندازه‌گیری خواهند شد تا ببینند که شما به چه اندازه جوراب‌های خود نیاز دارید و پزشک عمومی یا پرستار شما آن‌ها را به درستی کنترل خواهد کرد.

شما ممکن است نیاز داشته باشید که هر لنگه جوراب یا حتی یکی از لنگه های را استفاده کنید.

شما باید جوراب‌های متراکم را در طول روز بپوشید و قبل از رفتن به رختخواب در بیاورید.  اول صبح دوباره آن‌ها را به پا کنید.

شما باید حداقل ۲ جفت جوراب و یا دو جفت کفش برای هر دو پا داشته باشید.

(این به این معنی است که شما می‌توانید ۱ جوراب ( یا جفت ) بپوشید در حالیکه دیگری شسته می‌شود و خشک می‌شود. )

جوراب ها را در حدود ۴۰ درجه سانتیگراد ( درجه حرارت دست ) بشویید و آن‌ها را در حرارت مستقیم خشک کنید.

شما باید پس از مدتی پاهای خود را دوباره اندازه‌گیری کنید و جوراب‌های شما هر ۳ تا ۶ ماه تعویض شود.

قیمت جوراب واریس

قیمت این جوراب‌ها بسته به نوع آن متفاوت می‌باشد. بدیهی است که جوراب‌هایی با طول بلندتر به دلیل الیاف استفاده شده بیشتر و فرایند تولید پیچیده‌تر قیمت بیشتر نسبت به جوراب‌های کوتاه دارند. ارزشیابی قیمت معمولا بر اساس اندازه و سایز مورد نیاز خریدار انجام می‌شود.

شرکت محور پزشکی آسیا، نماینده انحصاری جوراب های طبی برند varimed، از کشور ترکیه است و 12 سال به صورت تخصصی وارد کننده و توزیع کننده انواع جوراب های واریس به کلینیک های بزرگ کشور است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و خرید جوراب‌های واریس می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان ما در شرکت محور پزشکی آسیا تماس بگیرید.

تلفن ثابت: 02188993219

تلفن همراه: 09214924538