انواع جوراب های واریس برای درمان واریس پا، ویژگی ها، قیمت و نحوه خریداری

jvariss

پوشیدن جوراب واریس یکی از آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های درمان واریس است. در واقع فشرده‌سازی درمانی یکی از اصول مهم درمان انواع واریس است. جوراب واریس آن دسته از رگ‌های سطحی را فشرده می‌کند که به سطح پا نزدیکتر هستند. به این ترتیب خون بیشتری به سمت سیستم عروق عمقی کشیده می‌شود که در نهایت فشار رگ‌های پا و به تبع آن ورم پا را کاهش می‌دهد.

انواع جوراب‌های واریس

povaris

پوشیدن جوراب واریس در طول روز اقدام مهمی برای درمان واریس است، چرا که درمان سریع واریس بسیار مهم است و از بروز خطرات جدی جلوگیری می‌کند. جوراب واریس از رگ‌های آسیب دیده حمایت می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد. شرکت محور پزشکی آسیا، یکی از تخصصی‌ترین مراکز توزیع و فروش انواع جوراب‌های واریس در ایران است که به صورت کارشناسی شده و تخصصی آماده ارائه خدمات به شما هم‌میهنان عزیز می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول می‌توانید با شماره‌های 02188991471 و 02188991472 تماس بگیرید.

واریس چیست؟


jvariss1

رگ‌های واریسی، رگ‌های بزرگ شده و بیرون زده‌ای است که معمولاً روی پا مشاهده می‌شود. رگ‌های واریسی پیچ خورده و برجسته است و معمولاً به رنگ آبی یا بنفش تیره است. بسیاری از بیماران مبتلا به واریس هیچ گونه علائمی ندارند، اما شماری از بیماران از ضربان داشتن، درد، یا خارش پاها رنج می‌برند. این علائم عموماً در اثر ایستادن طولانی مدت تشدید می‌شود.

واریس زمانی بروز می‌یابد که خون در سیاهرگ‌ها جمع شود و باعث بزرگ شدن آنها بشود. دلیل ابتلا به واریس در تمامی موارد مشخص نیست، اما متخصصین عامل‌های خطر متعددی را موثر می‌دانند. واریس همواره نیاز به درمان ندارد، اما چنانچه بیمار دچار درد یا ناراحتی شود و عوارض آزاردهنده‌ای مانند زخم‌های واریسی بروز یابد، درمان ضرورت خواهد یافت. برخی بیماران نیز برای رفع ظاهر ناخوشایند رگ‌های عنکبوتی و به دلایل زیبایی به انجام درمان تمایل دارند. پوشیدن جوراب واریسی یا جوراب مدرج واریس کمک می‌کند تا خون از پایین پا به سمت قلب جریان یابد.

پوشیدن جوراب واریس برای چه افرادی مناسب است؟


پوشیدن جوراب واریس به افراد زیر توصیه می‌شود:

 • بیمارانی که از درد یا ورم ناشی از ابتلا به واریس رنج می‌برند.
 • افرادی که به دلیل سابقه خانوادگی یا عامل‌های سبک زندگی، مانند ایستادن یا نشستن در اکثر ساعات روز یا سفرهای طولانی هوایی مستعد ابتلا به واریس هستند.
 • بیمارانی که به تازگی تحت درمان واریس یا رگ‌های عنکبوتی قرار گرفته‌اند.

انتخاب جوراب با فشردگی مناسب


میزان فشرده‌سازی حاصل از پوشیدن جوراب برحسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود. هرچه عدد پایین‌تر، فشردگی کمتر و هر چه بالاتر باشد، فشردگی بیشتر خواهد بود.

 • فشردگی خفیف (15 ـ 8 میلی متر جیوه): این میزان کمترین فشردگی جوراب واریس است و به بانوان بارداری توصیه می‌شود که می‌خواهند از ابتلا به واریس در دوران بارداری جلوگیری کنند.
 • فشردگی متوسط (20 ـ 15 میلی متر جیوه): این نوع جوراب درد ناشی از واریس را کاهش می‌دهد و از پیشرفت واریس جلوگیری می‌کند.
 • فشردگی شدید (30 ـ 20 میلی متر جیوه): این جوراب برای استفاده پس از جراحی واریس مناسب است و مانع از عود کردن واریس می‌شود.
 • فشردگی بسیار شدید (40 ـ 30 میلی متر جیوه): این میزان فشردگی بالاترین حد ممکن است و عموماً پس از جراحی برای پیشگیری از لخته شدن خون تجویز می‌شود.

سایزبندی و اندازه‌گیری


روش اندازه‌گیری جوراب واریس زیر زانو

 • اندازه‌گیری مچ پا: دور مچ پا را اندازه بگیرید. متر را دور باریک‌ترین بخش مچ پا، بالای استخوان مچ بپیچید.

توجه: این اندازه‌گیری باید همیشه اولین مرحله از تعیین سایز جوراب باشد.

jvariss2

 • اندازه‌گیری ساق پا: پهن‌ترین بخش ساق پا را پیدا کنید و دور آن را اندازه بگیرید.

jvariss3

 • بلندی ساق پا: روی صندلی بنشینید و پاها را با زاویه 90 درجه خم کنید. فاصله بین زانو تا کف را در حالت خمیده با زاویه قائمه اندازه‌گیری کنید.

jvariss4

روش اندازه‌گیری جوراب واریس بالای زانو

 • اندازه‌گیری مچ پا: دور مچ پا را اندازه بگیرید. متر را دور باریک‌ترین بخش مچ پا، بالای استخوان مچ بپیچید.

توجه: این اندازه‌گیری باید همیشه اولین مرحله از تعیین سایز جوراب باشد.

jvariss2

 • اندازه‌گیری ساق پا: پهن‌ترین بخش ساق پا را پیدا کنید و دور آن را اندازه بگیرید.

jvariss3

 • اندازه‌گیری ران: پهن‌ترین بخش ران، دقیقاً زیر باسن را پیدا کنید و دور آن را اندازه بگیرید.

jvariss7

 • اندازه‌گیری بلندی پا: از پایین باسن تا کف زمین را اندازه بزنید.

jvariss8

جدول سایزبندی

jvariss9

jvariss11

زمان مناسب پوشیدن جوراب واریس


پوشیدن جوراب واریس صبح‌ها قبل از پایین آمدن از تخت و روی زمین گذاشتن پاها بسیار مهم است. دریچه‌های سیاهرگ‌ها در حالت خوابیده و افقی عملکرد بهتری از حالت نشسته یا ایستاده دارد. در وضعیت عمودی نیروی جاذبه اثر خود را می‌گذارد و جریان خون به دلیل آسیب دیدن دریچه‌های سیاهرگ‌ها مختل می‌شود. به همین دلیل است که ساق و مچ پا معمولاً صبح‌ها بهتر است و در طول روز سنگین و متورم می‌شود.

بنابراین وقتی جوراب واریس را صبح می‌پوشید، جوراب دریچه‌ها را در وضعیت مناسب نگه می‌دارد و خون در طول روز به خوبی در پاها جریان پیدا می‌کند. اگر واریس شدت گرفته باشد، پوشیدن جوراب واریس به تسکین علائم زیر کمک می‌کند:

روش پوشیدن جوراب واریس


 • خریداری جوراب با اندازه مناسب: قبل از هر چیز به متخصص مراجعه کنید تا در اندازه‌گیری جوراب و تعیین سطح فشردگی لازم راهنمایی‌تان کند.
 • صبح‌ها قبل از هر کاری جوراب واریس را بپوشید: چون ورم پاها صبح‌ها در کمترین حد خود است، بهتر است جوراب واریس را قبل از پایین آمدن از تخت بپوشید.
 • پوست را خشک کنید: جوراب به پوست مرطوب می‌چسبد و به این ترتیب بالا کشیدن جوراب سخت می‌شود. برای این که جوراب راحت‌تر بالا بیاید، می‌توانید مقداری پودر بچه به پاها بزنید.
 • دستکش پلاستیکی: اگر دستکش پلاستیکی به دست کنید، بهتر می‌توانید جوراب را بگیرید و بالا بکشید. در نتیجه جوراب از دستتان درنمی‌رود، احتمال برخورد شدید دستتان به اطراف و پاره شدن جوراب از بین می‌رود.
 • جوراب را پشت و رو کنید: شاید فکر کنید که جوراب واریس را نیز می‌توانید مانند جوراب یا جوراب شلواری معمولی در دست مچاله کنید و بعد از روی پا رد کنید و بالا بکشید؛ اما این‌طور نیست. بهترین کار این است که جوراب واریس را پشت و رو کنید، اول پنجه پا را وارد جوراب کنید و بعد جوراب را روی پا بالا بکشید.

نگهداری جوراب واریس


نگهداری از جوراب واریس به هیچ وجه دشوار نیست. با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید عمر جوراب واریس را به حداکثر برسانید و قدرت فشردگی کنندگی آن را مانند روز اول حفظ کنید:

 • جوراب واریس را با آب سرد یا در دمای پایین بشویید.
 • جوراب را با دست بشویید و آن را در ماشین لباسشویی نیاندازید.
 • از نرم کننده استفاده نکنید، جوراب را با صابون یا شوینده ملایم بشویید.
 • هیچ وقت از خشک کن استفاده نکنید، جوراب را آویزان کنید تا خشک شود.

هزینه


قیمت انواع جوراب‌های واریس بسته به نوع آن متفاوت می‌باشد. بدیهی است که جوراب‌هایی با طول بلندتر به دلیل الیاف استفاده شده بیشتر و فرایند تولید پیچیده‌تر قیمت بیشتر نسبت به جوراب‌های کوتاه دارند. ارزشیابی قیمت معمولا بر اساس اندازه و سایز مورد نیاز خریدار انجام می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و خرید جوراب‌های واریس می‌توانید از طریق شماره‌های  02188991471 و 02188991472  با کارشناسان ما در شرکت محور پزشکی آسیا تماس بگیرید.

 آیا جوراب واریس عوارض دارد؟


جوراب‌های واریس به خودی خود عوارضی ندارند اما باید توجه داشته باشید که جوراب واریس را متناسب با سایز خود انتخاب کنید زیرا در صورتی که سایز آن کوچتر باشد در قسمت‌هایی روی پای شما چین می‌خورد و باعث مسدود شدن مسیر خون می‌شود. هم چنین به یاد داشته باشد که ده دقیقه بعد از پوشیدن جوراب واریس پاهای خود را بالا نگه دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *